Uyku ilacı alarmı

Uykum gelsin diye leblebi gibi hap yutanlar dikkat... Farkında olmadan direksiyon başında gözleriniz kapanabilir. Uyumak için depresyon epilepsi, şizofren ilaçlarını içmek sizi bağımlı yapabilir.

Uyku ilacı alarmı

Uykum gelsin diye leblebi gibi hap yutanlar dikkat... Farkında olmadan direksiyon başında gözleriniz kapanabilir. Uyumak için depresyon epilepsi, şizofren ilaçlarını içmek sizi bağımlı yapabilir.

TÜRKİYE'DE UYKU İLACI ALARMI...

Geçen yıl ülkede, 37 milyon kutu anti depresan satıldı. Arkadaş tavsiyesiyle şeker gibi yutulan ya da bazı doktorların ilk muayenede yazdığı ilaçlar; sersemlik, zihin bulanıklığı, hatta bağımlılığa yol açıyor.

AKŞAM'a konuşan Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, uykusuzluk çeken her 4 kişiden birinin yan etkisi uyku olan ilaçlara sarıldığını belirterek, şunları söyledi:  Trafikte, uyuyan canlı bombalar dolaşıyor. Uykusuzluk çektiği için ilaç alanlar sabah uyandım zannediyor oysa zihinleri hala bulanık. Çoğu raporlara girmeyen ufak tefek pek çok trafik kazasının arkasında bu yatıyor.

37 MİLYON KUTU

TÜRKİYE'DE geçen yıl 37 milyon kutu anti-depresan satıldı. Bunların önemli bir bölümü uyku için kullanılıyor. 2010 yılında bu rakam 34 milyon kutuyken, 2003'te 14 milyondu. Uyku getirsin diye içilen depresyon, epilepsi, şizofreni, sedatif (sakinleştirici) ilaçları yeşil reçetesiz satılıyor. Bu ilaçların birçok yan etkisi var. Yan etkilerinin etiketlere işlenmesi lazım. Uyurgezerlik, alerjik reaksiyonlar, kilo alma gibi...

TAVSİYE ALMA TAVSİYE ETME!

MEDICANA Bahçelievler Hastanesi'nden Nöroloji Uzmanı Dr. Gülcan Sargın Kurt da, arkadaş tavsiyesiyle ilaç alımının çok yaygın görüldüğüne dikkat çekti: Tavsiye üzerine ilaç alımı çok yanlış. Uykusuzluğa; fibromiyalji, sırt ve boyun ağrıları, kalp yetmezliği, solunum yolları hastalıkları bile neden olabilir. Öncelikle bu problemler araştırılmalı, çözülmeli daha sonra ilgili uzman hekim tarafından gerekli görülürse ilaca başlanmalı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Avrupa ülkelerinde hafta sonunda kış saati uygulamasına geçildi. Ülkemizde 2016 yılından bu yana saatler geri alınmıyor.
  • Ramazan’da sağlıklı uyku nasıl uyunur? Ramazan’da uyku hijyenine dikkat!
  • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
  • Kaliteli bir uykuda yastık önemli rol oynuyor. Boynunda kireçlenme ve fıtık gibi problemleri olanlarda yastık seçiminin daha çok önem kazandığını beli
  • Uyku bozuklukları ile psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Mohammed Nami, beynin ana çatısı ve ana sütununun uyku olduğunu vur
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al