UYKU BÜYÜTÜR KANITLANDI

UYKU BÜYÜTÜR KANITLANDI

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Yenidoğanlar ne kadar sık ve ne kadar uzun uyurlarsa o kadar çabuk büyüyor. Bilimsel olarak da kanıtlandı.

 


Bu etkide günlük uyku süresinin uzunluğu kadar, şekerlemelerin (kısa uyku evresi) ve uyku evrelerinin sayısı da önemli. Fazladan her saatlik uyku, yüzde yirmi daha fazla büyüme şansı veriyor. Hatta her ilave uyku evresi, büyümeyi yüzde kırk üç oranında hızlandırmakta.

Anlaşıldığı üzere bebekler aralıklarla büyüyor ve uyuyorlar. Düzensiz uyku durumları uyku saatlerinin sayısını günde ortalama olarak dört buçuk saat arttırabiliyor. Şekerleme sayısı da ortalama olarak günde üçe kadar çıkabiliyor. Bu tür yoğun uyku evrelerinden sonra 14 kız ve dokuz erkek bebekte büyümenin etkisi görülmüş. Kırk sekiz saat sonra bebeklerin boyları ortalamanın üzerinde uzadı, diyor Emory Üniversitesi psikoloğu Michelle Lampl ve Virginia Üniversitesi farmakoloğu Michael Johnson.

Daha fazla uyuyan bebeklerin niçin daha çabuk büyüdükleri, büyüme hormonlarıyla ilgili sanılıyor. Büyüme hormonları uykuda daha fazla salgılanıyor olabilir. Uykuda büyüme, geceleri eklemleri acıyan bebekleri uyandıran büyüme ağrılarına da açıklık getirebilir. Lampl ve Johnson, uykunun sadece beden boyu üzerinde etkili olmadığını sanıyorlar. Nitekim diğer bir araştırmada, kafa çevresinin de aralıklarla büyüdüğü görülmüş.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al