Deprem Travma Psikolojisi

Uyku apnesine pilli fren

Erkeklerin yüzde 4, kadınların ise yüzde 2’si uyku apne sorunu yaşıyor. Yani uykusunda solunumu duruyor.Bu oran horlayanlarda çok daha yüksek, yüzde 10-20’yi buluyor. Pil, ölümle sonuçlanabilen apne sorunuyla başetmek için geliştirilen en yeni yöntem olarak kliniklerdeki yerini almaya başladı.

Uyku apnesine pilli fren

Erkeklerin yüzde 4, kadınların ise yüzde 2’si uyku apne sorunu yaşıyor. Yani uykusunda solunumu duruyor.Bu oran horlayanlarda çok daha yüksek, yüzde 10-20’yi buluyor. Pil, ölümle sonuçlanabilen apne sorunuyla başetmek için geliştirilen en yeni yöntem olarak kliniklerdeki yerini almaya başladı.

Köprücük kemiği altına yerleştirilen pil, dildeki siniri uyararak solunum yolunun tıkanmasını önlüyor. Uyku apnesinde ilk önerilen hastanın kilo fazlası varsa, vermesi. Bu yeterli gelmediğinde maske tedavisiyle hastaya gece boyunca oksijen veriliyor. Böylece solunum dursa bile vücut oksijensiz kalmıyor. Maske kullanamayanlar, alt çeneyi önde tutan ağız içi protezlerinden yarar görebiliyor. Ancak bu apereylerin de başarısı sınırlı kalıyor. Cerrahi tedavilerinse başarısı yüzde 50-80 arasında değişiyor. Tüm bu yöntemlerden yararlanamayanlarla sorunun dil kökünden kaynaklandığını düşünenler içinse bir çeşit nörostimülatör olan apne pili takılması gündeme geliyor.

UYKU BOZUKLUKLARINIZI DÜZELTİN

NPİSTANBUL HASTANESİ'NİN UYKU MERKEZİNİ İNCELEYİN

DİL KASI GÜÇLENDİRİLİYOR

Uykuda nefes kesilmesi hastalığı, tıbbi adıyla uyku apnesi sendromu boğaz yollarını açan kasların kas sinir aktivasyonuyla ilgili. Kaslarda sorun varsa, solunum yolu da tıkanıyor. Nefes almada dilin de rolü büyük. Dilin içinde birbirleriyle tamamen ters işlemler yapan kas gurupları var. Örneğin, bazı kaslar dili dışarı çıkartırlarken, bazıları aşağıya, bazıları da geriye çekiyor. Sözkonusu yeni yöntemle hedeflenen dili elektrotlar aracılığıyla çalıştırıp, kas tonusunu artırmak. Böylece solunumu kesmesini engellemek.

GECE BOYUNCA ÇALIŞIYOR

Medi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Merkezi’nden Op. Dr. Celal Ünver’in verdiği bilgiye göre pilin takılması ameliyatı yaklaşık 2 saat sürüyor. Çene altından dile ulaşılıyor. Dili hareket ettiren 1.5 milimetre kalınlığındaki sinirin etrafına bir elektrot sarılıyor. Köprücük kemiğinin altına ise güç kaynağı yerleştiriliyor. Hasta gece yatarken dışardan bir uzaktan kumanda aletini devreye sokuyor. Yarım saat kadar sonra yani hasta uyuduktan sonra devreye giren nörositimülatör hastayı uyandırmadan dil kökü kaslarını, otomatik olak, ayarlı olduğu aralıklarla kasıyor. Böylece gece uykuda nefes kesilmelerinin önüne geçiyor. Dr. Ünver, “Dil sinirinin gece boyunca uyarılması uyku  apnesi hastalığında saatte uykuda meydana gelen tıkanmalarını yüzde 68 azaltıyor. Dil kasının tonusu öyle gelişiyor ki, cihazın kapatıldığı gecelerde dahi uyku apnesi meydana gelmiyor” diyor.

UYKU BÖLEN DİĞER FAKTÖRLER

Uykuda üst solunum yolu açıklığını azaltan faktörler uyku apnesi sendromu oluşumunu kolaylaştırıyor. Kısa-kalın boyun yapısı, kafa-yüz kemiklerinde anomali, ileri yaş, erkek olmak, obezite, sigara, alkol ve sedatif (sakinleştirici) ilaç kullanımı uyku apnesini artıran diğer faktörler. HÜRRİYET - MESUDE ERŞAN
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Avrupa ülkelerinde hafta sonunda kış saati uygulamasına geçildi. Ülkemizde 2016 yılından bu yana saatler geri alınmıyor.
  • Ramazan’da sağlıklı uyku nasıl uyunur? Ramazan’da uyku hijyenine dikkat!
  • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
  • Kaliteli bir uykuda yastık önemli rol oynuyor. Boynunda kireçlenme ve fıtık gibi problemleri olanlarda yastık seçiminin daha çok önem kazandığını beli
  • Uyku bozuklukları ile psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Mohammed Nami, beynin ana çatısı ve ana sütununun uyku olduğunu vur
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al