UYGUNSUZ DAVRANIŞLARA KARŞI MÜZİK

UYGUNSUZ DAVRANIŞLARA KARŞI MÜZİK

UYGUNSUZ DAVRANIŞLARA KARŞI MÜZİKAktif müzik katılımı, aklın ve bedenin kullanımını gerektirir. Müzik eşliğinde ellerini havaya kaldırma, liderin hareketlerini takip etme gibi aktivitelerle başlanabilir.

Katılımcılar daha sonra ellerini indirebilir, seyredebilir ve dinleyebilirler. Müzikle tedavi uzmanı bu hareketleri, ilk seanslarda disiplin sağlamak için kullanır. Ancak, daha sonra müzikal etkinlik fiziksel ihtiyaçları devre dışı bırakmaya ve peyderpey kişinin serbestçe hareket etmesine yönelik fırsatlar oluşturmaya başlar.

 

Madde bağımlıları ve genç yaşta suç işleyenler, müzikle tedavi ortamında ihtiyaçlarını ifade edebilir ve müzikal ilişkiden memnuniyet duyabilirler. Böyle geniş bir çerçevede değerlendirilmiş olma, müziğin güçlü etkilerinin olduğu ergenlere büyük fayda sağlamaktadır. Uygunsuz bir sosyal davranışa karşı, müzikle olumlu bir ilişki oluşturulduğu gerçeği, müzikle tedavinin gerçek değerini ortaya koymaktadır. Tedavi edenle edilen arasındaki güvenin geliştirildiği ıslahhanelerde ve diğer ortamlarda en büyük engel, güven kapılarını ardına kadar açan, biçimlendirilmiş bir müzikal yaşantının olmamasıdır. Müzikal aktivitelerin içine girmek, güven oluşturma sürecini başlatır. Hapishaneler gitar, davul veya diğer vurmalı sazlar arasında seçim yapma konusunda özgürdürler. Müzikle tedavi, buradaki kişilere sadece olumlu ve ifade edici bir ortam sağlamakla kalmaz; çevreye güvenmeleri, dışarıda çalışabilmeleri ve hayattaki sorunlarını çözebilmeleri için cesaret duygularını artıran deneyimler de kazandırır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al