UYGUNSUZ DAVRANIŞLARA KARŞI MÜZİK

UYGUNSUZ DAVRANIŞLARA KARŞI MÜZİK

UYGUNSUZ DAVRANIŞLARA KARŞI MÜZİKAktif müzik katılımı, aklın ve bedenin kullanımını gerektirir. Müzik eşliğinde ellerini havaya kaldırma, liderin hareketlerini takip etme gibi aktivitelerle başlanabilir.

Katılımcılar daha sonra ellerini indirebilir, seyredebilir ve dinleyebilirler. Müzikle tedavi uzmanı bu hareketleri, ilk seanslarda disiplin sağlamak için kullanır. Ancak, daha sonra müzikal etkinlik fiziksel ihtiyaçları devre dışı bırakmaya ve peyderpey kişinin serbestçe hareket etmesine yönelik fırsatlar oluşturmaya başlar.

 

Madde bağımlıları ve genç yaşta suç işleyenler, müzikle tedavi ortamında ihtiyaçlarını ifade edebilir ve müzikal ilişkiden memnuniyet duyabilirler. Böyle geniş bir çerçevede değerlendirilmiş olma, müziğin güçlü etkilerinin olduğu ergenlere büyük fayda sağlamaktadır. Uygunsuz bir sosyal davranışa karşı, müzikle olumlu bir ilişki oluşturulduğu gerçeği, müzikle tedavinin gerçek değerini ortaya koymaktadır. Tedavi edenle edilen arasındaki güvenin geliştirildiği ıslahhanelerde ve diğer ortamlarda en büyük engel, güven kapılarını ardına kadar açan, biçimlendirilmiş bir müzikal yaşantının olmamasıdır. Müzikal aktivitelerin içine girmek, güven oluşturma sürecini başlatır. Hapishaneler gitar, davul veya diğer vurmalı sazlar arasında seçim yapma konusunda özgürdürler. Müzikle tedavi, buradaki kişilere sadece olumlu ve ifade edici bir ortam sağlamakla kalmaz; çevreye güvenmeleri, dışarıda çalışabilmeleri ve hayattaki sorunlarını çözebilmeleri için cesaret duygularını artıran deneyimler de kazandırır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al