Utandığı için test yaptıramıyorlar

Pek çok insan utandığı için test yaptıramıyor. Şüpheli ilişkinin ardından mutlaka test yaptırın!

Utandığı için test yaptıramıyorlar
Paylaş:

Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Çakır Güney, dünyada 35 milyon kişide Türkiye'de ise 10 binden fazla insanda görülen AIDS'in aslında daha fazla insanda olduğunu, çok sayıda insanın utandıkları için test yaptırmadıklarını söyledi.

KADINLARIN LİBİDOSUNU YÜKSELTEN YİYECEKLER KADINLARIN LİBİDOSUNU YÜKSELTEN YİYECEKLER

Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Çakır Güney, Türkiye'de 10 bine yaklaşan, dünyada ise 35 milyondan fazla insanın HIV enfeksiyonunun etkisinde olduğunu belirterek, "Tek gecelik şüpheli ilişki yaşayanlar AIDS olabileceklerine dair kuşkularını gidermek için test yaptırmaya başladı. Ancak utandığı için testi yaptırmayanlar daha fazla" dedi.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Erken teşhis edilir ve uygun şekilde tedavi edilirse, AIDS'ten korunarak uzun yıllar yaşanabileceğine dikkati çeken Güney, şüpheli her türlü cinsel ilişki, güvenli olmayan kan alışverişi sonrası ve hamilelik öncesi HIV testi yaptırılmasını tavsiye etti. Ankaralab Laboratuarlarında her gün onlarca kişiye HIV testi yaptıklarını belirten Doç. Güney, "Hastaların en büyük tedirginliği kimliklerinin ortaya çıkacağı endişesi yaşamaları. Test yaptırırken kendi isminizi söylemek zorunda değilsiniz. Hiçbir özel hastane ya da laboratuarın nüfus cüzdanınızı ya da fotokopisini isteme hakkı yok. Sağlık Bakanlığı'nın da bu konuda genelgesi bulunuyor" diye konuştu.

İLİŞKİDEN HEMEN SONRA TEST UYGUN DEĞİL

Kuşkulu bir cinsel ilişkiden hemen sonra test yaptırmanın uygun olmayacağına işaret eden Güney, şu bilgileri verdi:

"Virüsün ortalama 2-12 hafta kuluçka dönemi olduğu için testin doğru zamanda yaptırılması gerekiyor. HIV teşhisi için kullanılan testler, hastanın kanında, HIV RNA'sı ve HIV'in p24 antijeni ile bu virüse karşı vücudun savunma sistemleri tarafından geliştirilen özel antikoru saptamak amacıyla yapılır. Bu testler virüs vücuda girer girmez pozitifleşmez. HIV RNA'sı, p24 antijeni veya antikorların testlerle saptanabilir düzeye ulaşması, her kişide farklı zamanlarda gerçekleşir. Testler arasında farklılık olmasına karşılık bu süre genellikle 2-12 hafta arasındadır. Bu nedenle, kuşkulu bir ilişkiden hemen sonra test yapılması uygun değildir."

HABERTÜRKBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: