Ünlü profesöre fahri doktora unvanı

Psikiyatri alanında akademik çalışmalarıyla tanınan ünlü Prof. Dr. Stephen M. Stahl’a fahri doktora unvanı verildi.

Ünlü profesöre fahri doktora unvanı

Psikiyatri alanında akademik çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Stephen M. Stahl, Üsküdar Üniversitesi tarafından “Fahri Doktora” unvanına layık görüldü. Prof. Dr. Stephen M. Stahl’a cübbesi ve diploması Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından takdim edildi. Onur duyduğunu belirterek teşekkür eden Prof. Dr. Stephen M. Stahl, Üsküdar Üniversitesi ve uygulama ortağı NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden çok etkilendiğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi tarafından nöroloji, psikiyatri ve psikofarmakoloji alanında dünya çapında bilimsel yayınlarının yanı sıra, eğitim ve araştırma çalışmalarıyla bilim dünyasına katkılarından dolayı Prof. Dr. Stephen M. Stahl’a “Fahri Doktora” unvanı verildi.

Üsküdar Üniversitesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törenin açılış konuşmalarını Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nesrin Dilbaz gerçekleştirdi.

PROF. DR. NEVZAT TARHAN: PROF. DR. STAHL, PSİKOFARMAKOLOJİDE BİR İDOL

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu günün kendisi açısından tarihi bir öneme sahip olduğunu belirterek Prof. Dr. Stephen Stahl’ın psikiyatride özellikle psikofarmakolojide kendisi için bir idol olduğunu söyledi.

2011 yılında kurulan Üsküdar Üniversitesi olarak yeni açılan tıp fakültesiyle beraber beşe ulaşan fakülte, 5 enstitü ve bir yüksekokulda yaklaşık 16 bin öğrencilerinin bulunduğunu söyledi. Üsküdar Üniversitesi olarak tarihi öneme sahip olan bugünde ayrıca akreditasyon aldıklarını belirten Tarhan, iki sevinci bir arada yaşadıklarını ifade etti.

Üsküdar Üniversitesi olarak G20 Zirvesi’nde Neurosience (N)20 olarak üç yıldır katıldıklarını ifade eden Tarhan, 2015’te Antalya’da, 2016’da Çin’de, 2017’de Almanya Hamburg’da toplantılara katıldıklarını, bu yıl da Arjantin’de düzenlenecek olan toplantıya katılacaklarını kaydetti. Tarhan, “Burada nörobilim politikalarının belirlenmesinde görüş bildiriyoruz. G20’de bizi neden çağırdılar; bizdeki AR-Ge odaklarının özellikle nöroscience üzerine olmasıydı. Bir konuya odaklan ve o konuda derinleş. Bu akreditasyonu almamızın nedenlerşnden biri de bu bence, bunu da özellikle vurguladılar” dedi.

PROF. DR. NEVZAT TARHAN: PROF. STAHL, YENİ KUŞAKLAR İÇİN İYİ BİR ROL MODEL

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Sayın Stahl’ın bazı özellikleri var; yeni kuşakları çok etkiliyor. Zora talip olan bir klinisyen. Zora talip olması nedeniyle zor olgularka uğraşırken yeni yöntemleri arayıp bulmaihtiyacını hissediyor. Stahl’ın genç kuşaklar için iyi bir rol model olduğunu düşünüyorum. Yeni tanı ve tedavi seçeneklerini açık hale getiriyor. Kendisi ‘Hastama daha iyi neler yapabilirim’ sorusunu soran bir klinisyen, bu nedenle onun eserleri ufuk açıcıdır, eserleri ilham verici olmuştur” dedi.

Prof. Dr. Tarhan, Prof. Stahl’ın eserleri ve çalışmaları nedeniyle Üsküdar Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verildiğini sözlerine ekledi.

PROF. DR. NESRİN DİLBAZ: “KENDİSİ BİRÇOK KONUDA FEYZ ALDIĞIM ÇOK İYİ BİR BİLİM İNSANI”

Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, genellikle psikiyatri uzmanları olarak ihtisasa başladıklarında ilk okudukları kitabın Prof. Dr. Stahl’ın kitapları olduğunu belirterek “Farmakoloji çok zevk alınan bir ders değildi. Ama onun kitaplarıyla birlikte gerçekten psikofarmakoloji hepimizin en sevdiği alanlardan biri haline geldi ve yıllar içerisinde Amerika’daki özellikle Nöroscience Enstitüsü ile birlikte hem ilaç araştırmalarında yer alması hem Amerika’da birçok psikiyatristin eğitimini üstlenmesi adına da büyük bir enstitü kurdu. Çok fazla sayıda yayını ve çok fazla araştırması var. Kendi adıma kendisinden birçok  konuda feyz aldığım bir bilim insanı. 6 gündür bir aradayız, bu sürede ufkumu açtığını söyleyebilirim. Bugün önce hastanemizdeydik. Bir kez daha hastanemizle ve üniversitemizle gurur duyduğumu söylemek isterim. Çünkü Prof. Stahl, hastanedeki olanaklarımızı görünce ‘Farkında mısınız ne kadar büyük bir şansınız var’ dedi. Şöye bir cevabım oldu; ‘İçinde olunca galiba zaman zaman fark edemiyoruz, unutuyoruz. Sizin gibi birinin gelip bize bunu ara ara hatırlatması gerekiyor.’ Daha fazla bilimsel çalışma yapmamız gerektiğini, zamanımızı hastalarımıza ayırdığımız kadar bilimsel çalışmalar için ayırmamız gerektiği yönünde tavsiyeleri oldu. ” diye konuştu.

Dünyada bir numaralı Psikiyatri Profesörü olan Prof. Dr. Stahl’ın, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nin kendi hastanesinde olmayan imkanlara sahip olduğunu söylediğini belirten Prof. Dr. Dilbaz, “Özetle çok iyi bir araştırıcı, çok iyi bir psikiyatrist, çok iyi bir klinisyen, eğitici ve mükemmel bir insan. Onun için yakın dostum olarak onu burada ağırlamak, bizi daha iyi anlamasını sağladığım için gururluyum. Hastanemiz ve üniversitemizle de gurur duydum” dedi.

BİLİM DÜNYASINA KATKILARI NEDENİYLE TAKDİM EDİLDİ

Prof. Dr. Stephen M. Stahl için hazırlanan biyografi filmi gösteriminin sonrasında Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar tarafından fahri doktora takdim gerekçesi okundu.

Gerekçede Prof. Dr. Stephen Stahl’ın; Nöroloji, Psikiyatri ve Psikofarmakoloji alanında dünya çapında bilimsel yayınlarının yanı sıra, eğitim ve araştırma çalışmalarıyla bilim dünyasına vermiş olduğu katkılardan dolayı Üsküdar Üniversitesi Senatosu tarafından “Fahri Doktora” unvanına layık görüldüğü belirtildi. Gerekçenin okunması ile Fahri Doktora Takdim Töreni’ne geçildi.

PROF. DR. NEVZAT TARHAN, TAKDİM ETTİ

Prof. Dr. Stephen M. Stahl’a cübbesini giydiren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan,  Stahl’a fahri doktora diplomasını takdim etti.

PROF. DR. STEPHEN M. STAHL: “SİZLER YÜKSELEN YILDIZLARSINIZ”

Prof. Dr. Stephen M. Stahl, konuşmasında şunları söyledi: “Vav, onurlandım, etkilendim, bu ülkede çok güzel zamanlarım geçti. Bu benim ikinci Türkiye ziyaretim. İlk gelmem 14 sene önceydi. Antalya, İzmir, Ankara ve şimdi İstanbul’u görüyorum. Ve bugün çok güzel bir davranış içerisindeyim. Çok güzel davranıldı. Hem hastanemizi hem de üniversitenizi gezme olanağım oldu. Bilmelisiniz ki burası harika bir yerler. Ve şunu söylemeliyim ki gerçekten etkilendim. Enstütileriniz. Hastaneniz gerçekten yıldızlar. Sizler yükselen yıldızlarsınız. Böyle bir yerde olduğunuzdan dolayı gurur duymalısınız. Hastane zaten başlı başına müthiş. Programlar harika. Bağımlılık üzerine olan programlarınız dünya çapında özgün. Harika laboratuvarlarınız var. Nörosimülasyon laboratuvarı çok etkileyici. Böyle bir enstitü Sendiago’da yok. Kıskandım açıkçası, gelecek sizde.”

Öğrencilere de seslenen Prof. Dr. Stephen M. Stahl,  “Psikiyatriye hoşgeldiniz. Siz bir farklılık oluşturabilirsiniz” diyerek Fahri Doktora unvanı için Üsküdar Üniversitesi’ne teşekkür etti.

Prof. Dr. Stephen M. Stahl’ın teşekkür konuşmasının ardından hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle tören sona erdi.

NPİSTANBUL BEYİN HASTANESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Prof. Dr. Stephen Stahl, tören öncesinde Üsküdar Üniversitesi’nin uygulama ortağı olan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’ni ziyaret etti. Prof.Dr. Stahl’a hastane gezisinde başta Prof. Dr. Nesrin Dilbaz olmak üzere bağımlılık ekibi eşlik etti. Gezide; hasta katları, nöromodülasyon merkezi ve ergoterapi merkezi ziyaret edildi. Prof. Dr. Stahl özellikle nöromodülasyon merkezinde yer alan Derin TMU ve TMU cihazından çok etkilendiğini belirtti. Prof. Dr. Stahl, “Hastaneniz gerçekten çok güzel, muhteşem diyebilirim. Bunun için tebrik ediyorum. Gördüklerimin arasında en iyisi.  Diğerleriyle aynı değil burası gerçekten güzel. “ dedi. Prof. Dr. Stahl, hastanedeki psikiyatri uzmanları ile de tedavi yöntemleri konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • Randevu Al