Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmeli

YSK sonuçları açıklandı. Şimdi sıra tercihlerde. Peki üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmeli? Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Uzm. Psk. Dan. Ece Tözeniş anlattı.

Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmeli

Hem belirsizlik hem de fırsatların olduğu bir tercih dönemi daha üniversite adaylarını bekliyor. Tercih döneminde yapılan bir hata tüm emeklerinizi boşa çıkarabilir. Bu süreçte adayların dikkat etmediği ve

yaptığı hataları, Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehber Hizmetleri Yöneticisi Ece Tözeniş sizin için sıraladı.

SINAV SONUÇ BELGESİNİ OKUMA

Adaylar zaman zaman sınav sonuç kağıtlarını doğru olarak okuyamadıkları için tercihleriyle ilgili farklı beklentilere girmektedir. Sınav sonuç kağıdında sınav girdikleri her ders için netleri, netleri doğrultusunda oluşan ham puanları, ortaöğretim başarı puanları ve yerleştirmeye esas olacak ortaöğretim başarı puanlarının eklenmiş yerleştirme puanları yer almaktadır.

Değişen sınav sistemi ile birlikte; adayların 2 yıllık ön lisans programlarından tercih yapabilmek için ham puanda 150 barajını; 4 yıllık lisans bölümlerinden tercih yapabilmek için ham puanda 180 barajını geçmiş olmaları gerekir. TYT de 150 barajını geçemeyen adaylar için yerleştirmeye esas olacak TYT yerleştirme puanları hesaplanmayacaktır. Aday AYT’ye girmiş ve TYT’den ham puanda 180 barajını geçememişse dört yıllık lisans bölümlerini tercih edeceği ilgili puanları hesaplanmayacaktır.

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZUNU OKUMA

Kılavuz her yıl ÖSYM sitesinde yayımlanmaktadır. Adaylar bu kılavuzda üniversiteleri, bölüm/programları, kontenjanları, özel koşulları görebilmektedir. Bu yıl sınav sistemi değiştiğinden dolayı önceki yıllardan farklı olarak taban puan ve başarı sırası bilgileri olmayacaktır. Bu kılavuz adaylar için tercihler süresince bir rehber gibidir. Çoğu aday tercih öncesinde ve süresince bu kılavuzu incelememekte ve hatalı tercihler yapabilmektedir. Adayların bu kılavuzu detaylı bir şekilde incelemeleri yararlarına olacaktır.

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZUNDA YER ALAN TABLOLARI OKUMA

Adaylar puanlarına göre yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzunda yer alan tablolardan tercihlerini oluşturacaklardır. TYT’de 150 ve üstü puan alan adaylar tercihlerini Tablo-3 te yer alan programlardan; AYT ve YDT’de 180 ve üstü puan alan adaylar Tablo-3 ve Tablo-4 (İlgili AYT/YDT puan türünde)’de yer alan bölüm ve programlardan tercihlerini yapabilecekler.

TERCİHLER PUAN MI YOKSA BAŞARI SIRASI MI DİKKATE ALINARAK YAPILACAKTIR

Bu çoğu zaman adayların kafasını hep karıştırır. Adayların tercih yapacakları bölümlere göre ilgili başarı sırasına göre tercihlerini oluşturmaları gerekir. Puan ve başarı sıraları o yıl sınava giren öğrencilerin başarıları doğrultusunda, tercihleri eğiliminde belirlenmektedir. Yıllara göre değerlendirdiğimizde puanlarda büyük aralıklarda oynamalar olurken başarı sıralarında bu oynamalar çok fazla olmamaktadır. Bu nedenle doğru tercih yapmak için kesinlikle başarı sırası dikkate alınmalıdır.

DEĞİŞEN SINAV SİSTEMİ İLE BİRLİKTE BU YIL BÖLÜMLERİN BAŞARI SIRALARI VE PUANLARI OLMAYACAK, BU DURUMDA NEYE GÖRE TERCİH YAPILACAKTIR?

Evet bu bir dezavantaj ama fırsatı dönüştürülebilir. Sınav sistemindeki değişiklik tercihlerde bir belirsizlik oluşturmasının yanında fırsatlar da doğuracaktır. Bu nedenle bu yıl tercih yapacak olan adayların tercihlerini önceki yıllara göre daha geniş bir yelpazeden seçmeye özen göstermeleri gerekir. 

24 TERCİHİN TAMAMINI DOLDURMAK ŞART MI?

Adayların 24 tercih yapma hakkı var. Bu tercihlerini önlisans ve lisans olmak üzere 24’ü geçmeyecek şekilde yapabilirler.

BAŞARI SIRASINA GÖRE NASIL TERCİH YAPILIR?

Adayların tercih eğilimlerine göre yerleştirmeler sonrasında başarı sıralamalarında değişiklikler olacaktır. Adaylar başarı sıralarının yarısı kadar üst, yarısı kadar alt aralıklarda tercihlerini oluşturabilirler. Örneğin; ilgili puan türünde başarı sırası 60 bin olan bir aday tercih yapmaya 30 bin başarı sırası olan bölümlerden başlayabilir, son tercihlerinde de başarı sırası 90 binlerde olan bölümleri listesine alırsa yerleşme şansını arttıracaktır.

PUANIM YETİYOR!!!!

Adayların tercih listelerini yaparken yaptığı en önemli hatalardan biri puanı ve başarı sırası yettiği, puanı zayi olacak kaygısıyla istemediği ve hiç düşünmediği bir bölümü yazması. Böyle bir tercih yaparak istemediğiniz bir bölüme yerleşirseniz mutsuz olursunuz. Tercihlerinizi başarı sıranızı da dikkate alarak ama önceliğiniz istediğiniz, okuduğunuzda mutlu olabileceğiniz bölümler olmak üzere oluşturmalısınız.

ÖZEL KOŞULLAR VE AÇIKLAMALARI OKUMA

Tercih listenize son haline getirip ÖSYM’ye göndermeden önce yazdığınız bölüm ve programlarla ilgili mutlaka özel koşullar ve açıklamalar kısmını da okumalısınız. Bazı bölümler adaylardan farklı şartlar da istemektedir. Örneğin; Ebelik bölümüne yalnızca kız öğrenciler alınacaktır. Yerleştiğiniz takdirde bölümün özel koşullarını taşımıyorsanız kaydınızı yaptıramazsınız. Dolayısıyla özel koşul mağduru olmayın. Bir yere yerleşmeniz halinde kayıt yaptırmazsanız bir sonraki yıl orta öğretim başarı puanınızın etkisi yarı yarıya düşecektir.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİ TERCİH EDERKEN

Vakıf üniversiteleri tercihlerinde adayların en sık yaptığı hatalar burslarla ilgili detaylı bilgiler almamak. Eğer bir vakıf üniversitesini tercih etmeyi düşünüyorsanız mutlaka burslar, bursların devamlılığı ve kesilme şartları ile ilgili detaylı bilgi alınız. Öğrenci arkadaşlarımız maalesef burslu kelimesini gördüğünde o bölüm ya da programın tamamen ücretsiz olduğu yanılgısına düşebiliyor. Bu da sık yapılan hatalar arasında!

Son olarak; hem belirsizlik hem de fırsatların olduğu bir tercih dönemi daha bizleri bekliyor. Bu dönemde tercihlerinizi oluştururken tercih danışmanlarından, rehber öğretmenlerinizden mutlaka yardım alınız. Tercih listenizi oluşturduktan sonra kendinize burada yazdığım tüm bölümler benim gerçekten mutlulukla kaydımı yaptıracağım, severek okuyacağım bölümler mi sorusuna cevabınız ‘Evet’ ise ve bu listedeki hangi tercihim gelirse gelsin üzülmem diyebiliyorsanız içiniz rahat olarak listenizi ÖSYM’ye gönderebilirsiniz. Sonrasında keyifle geçireceğiniz bir üniversite yaşamı sizi bekliyor olacak.

POSTA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • Randevu Al