Tüp bebek tedavisinde başarı oranı nedir

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı nedir? Tüp bebek tedavisinde başarı oranı hızla artabilir. İşte tüp bebek öncesi genetik karar.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı nedir

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı nedir

Başarı oranı tedavinin uygulandığı çiftin yaşına göre değişkenlik göstermektedir. 35 yaşın altında olan kadınlarda tüp bebek başarı oranı yüzde 47 olarak açıklanırken 35 yaş ve üstünde olan kadınlarda ise bu oran yüzde 39 seviyesine kadar gerilemektedir.

TÜP BEBEĞİN BAŞARISINI ARTIRAN BİRÇOK FAKTÖR VAR

Kadının daha önce başarılı bir gebelik yaşayarak doğum yapması, tedavi uygulanacak olan kadının yumurtalık rezervinin yüksek olması, sigara ve alkol alışkanlıklarının bulunmaması ya da tedaviye başlanmadan önce bırakılmış olması, kilo fazlasının bulunmaması ve çiftin yoğun stresten uzak durması gibi faktörler tüp bebek tedavisinde başarı oranını artıran en önemli faktörler arasındadır.

Biyoteknoloji firması BlueGnome Ltd tarafından geliştirilen bir test sayesinde, tüp bebek enjekte edilmesi düşünülen rahmin içinde gerekli ve yeterli genetik unsurların olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilecek. Bu testler sayesinde tüp bebek tedavisinde başarı oranının yüzde 65’e kadar artması bekleniyor.

Tüp bebek tedavisinin başarı oranı kaç?

Bilindiği gibi tüp bebek tedavilerinde başarı, kimi zaman uzun soluklu bir süreçten sonra geliyor . Ancak tedaviden alınan sonuç, sanıldığı kadar uzun sürmüyor. Bir tedaviden 15 günde yanıt alınabiliyor. Önemli olan ise başarısızlıkla sonuçlanan denemelerde bir sonrakine umutlu ve sabırla hazırlanabilmek.

Tüp bebek tedavisinin başarı şansı, yaşa göre değişiyor. 30 yaşın altındaki hastalar için bu oran yüzde 60’a çıkarken, 35 yaş civarında yüzde 40’a , 40’lı yaşlarda ise yüzde 15’e düşüyor. Ancak bu oranlar tedaviyi yalnızca bir kez deneyenler için geçerli. Toplam oranlara bakıldığında ise tedaviyi 4 kez yaptıranlarda başarı oranı yüzde 90’ın üzerine çıkıyor. İlk siklusta yüzde 50 olan başarı oranı, bir yılda yapılan 4 siklus sonrasında yüzde 90’a çıkıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • ‘Tüp bebek tedavisi’ diye bilinen IVF tedavisi gören çiftler için, çocuk sahibi olma şansını internet üzerinden ölçebilecekleri yeni bir hesaplama yön
  • Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen “Tüp Bebek” programı Zoom üzerinden online olarak gerçekleşti.
  • Tüp bebek tedavisinin önünü açan bilim insanı: Miriam Menkin...
  • Tüp bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Nokta var. Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat etmeli? İşte tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gere
  • Erkeklerin tüp bebek yapma oranı son 10 yılda 2 kat arttı. intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) olarak bilinen erkek kısırlığında IVF tedavisini
  • Hindistan'ın güneyindeki Andhra Pradeş eyaletinde 73 yaşındaki kadın ikiz doğurdu, 82 yaşındaki baba ertesi gün inme geçirdi.
  • Randevu Al