Tüm ayrıntılarıyla yeni doğan bebek banyosu

Yeni doğan bebeğinize banyo yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz? Tüm ayrıntılarıyla yeni doğan bebek banyosu nasıl yapılır? Yenidoğan bebek banyosu nasıl yaptırılmalı?

Tüm ayrıntılarıyla yeni doğan bebek banyosu

Bebeğin ilk banyosu önemli ve heyecan vericidir. Islak, kaygan, kıvranan ve ağlayan yeni doğan bebeği her yıkayıştan sonra banyo deneyimi giderek artar, annenin endişeleri de yatışmaya başlar. Peki, yeni doğan bebeğe nasıl banyo yaptırılmalıdır?

Bebeği tamamen kirlenmediği sürece her gün yıkamak gerekmez, bezi değiştikten sonra ve besledikten sonra yerel temizlik yeterli olabilir. Banyodan hoşlanmayan bebeklere haftada 2-3 kere banyo yaptırılabilir, ancak her gün yaptırılan banyonun da bebeği rahatlatıp iyi uyumasını sağladığı da bir gerçektir. Banyo için günün her anı uygundur ama yatmadan önce yapılan banyo, bebeğin gevşemesini sağlar ve onu uykuya hazırlar. Bebeği beslemeden hemen önce veya hemen sonra yıkamamak gerekir; açken huzursuz olabilir, tokken kusabilir. Soğuk havalarda banyo sırasında bebeğin üşüyebileceğini düşünüyorsanız o gün yıkamayı atlayabilirsiniz.

YENİDOĞAN BANYOSU NASIL YAPTIRILMALI?

Bebeğin göbek bağı kalıntısının düşmesinden önce göbek bağının ıslanmasını önlemek için süngerle banyo yaptırmak en iyisidir. Önce banyo yaptırılacak odayı veya banyoyu 22-25 derece ısıtıp bebek yumuşak bir havluya yatırılır. Genişçe bir leğene ılık su konur. Bir sünger veya banyo bezi hazırlanır. Bebek, üşütmeyecek şekilde sarılır ve her seferinde bir bölge açılarak yumuşak bir şekilde silinir. Silinen yer kurulanıp sarılır ve diğer bölgeye geçilir. Bebeğin alt tarafını yıkamaya başlamadan bezi çıkarılmaz. Vücudun en temiz yerinden başlanıp en kirli yerine geçilir. Bebeğin kafası yana yatık olacak şekilde karın üzerine yatırılır, boynu ve sırtı yıkanır, ardından bacaklar yıkanıp durulanır. Genital bölge ise önden arkaya doğru yıkanmalıdır. Erkek bebeklerde penis başındaki deriyi geriye çekmeden yıkanmaya özen gösterilmelidir.

BAŞ TEMİZLİĞİ

Haftada bir-iki kez bebek sabunu veya şampuanıyla bebeğin başı yıkanabilir. Aradaki günlerde ise sadece suyla yıkamak yeterli olur. Diğer yerlerine geçmeden bebeğin önce başı kurulanır. Şebeke suyu temizse, başı top gibi kavranarak akar suda yıkanır. Su temiz değilse ya da temizliğine güvenilmiyorsa içme suyuyla bebeğin başı yıkanabilir. Yüz temizliği için sabun gerekmez. Sıcak suyla nemlendirilmiş pamuk toplarıyla bebeğin gözleri ve kulakların dış tarafları silinir, ardından yüz kurulanır.

KÜVET BANYOSU NASIL OLMALI?

Göbek kordonu iyileştikten sonra bebek, küvet banyosu yapabilir. Bebeği soymadan önce malzemeler hazırlanır. Bu malzemeler şunlardır: Bebek sabunu/şampuanı, yıkama bezleri, steril pamuk topları, havlu, temiz bez, pişik için merhem, giysi. Küvete 5 cm. kadar su konur. Su sıcaklığı, dirsek ile kontrol edilir. Bir el ve bir kolla, baş ve sırtı desteklenerek yavaş yavaş suya daldırılır. Serbest kalan elle ise temiz bölgelerden kirli yerlere geçilir. Gözler ayrı steril toplarla temizlenir. Kulaklarının arkası ve boynu yıkanır. Eller ve popo ise sabunladıktan sonra durulanır. Ön kısımlar yıkanıp durulandıktan sonra bebek temiz bir havluya sarılır, güzelce kurulanarak giydirilir.

HÜRRİYET AİLE

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Altın dönemde temas eksikliği bebekte güven duygusunu zedeliyor.
  • Eski adıyla “doğumsal kalça çıkığı” olan gelişimsel kalça displazisi (GKD), kız çocuklarında 4-8 kat daha fazla görülüyor.
  • İşte bebeklerde ve çocuklarda uyku düzeni sağlamanın püf noktaları…
  • Çocuklarda beslenme bozuklukları, yutma bozukluğu ile birlikte veya bağımsız görülebiliyor.
  • Yalnızca üst dudakta, yalnızca damakta veya ikisinde birden bulunan açıklık olarak tanımlanan dudak ve damak yarıkları, bebeğin büyümesini ve gelişimi
  • Bebek anne karnında mucizevi bir şekilde gelişir ve 2. haftada ilk olarak sinir sisteminin taslağı oluşmaya başlar. Anne Karnında Bebek Beyni: Bitmeye
  • Randevu Al