Transfüzyon Merkezi

Transfüzyon Merkezimiz hastalarımızın preoperatif ve postoperatif kan ve kan ürünü ihtiyaçlarını, anlaşmalı olduğumuz Kızılay Bölge Kan Merkezinden sağlayarak gerekli uygunluk testlerinin yapıldıktan sonra hastamıza verilmesini sağlamaktadır.

Transfüzyon Merkezi

Kızılay Kan Merkezinden talep edilen kanlar eğer Kızılay’ da bulunamazsa Transfüzyon merkezine verilen yetki ile uygun özellikleri taşıyan gönüllü donörlerden (kan bağışçısı) kan alınması sağlanır.

Transfüzyon Merkezimize gelen kan bağışçıları önce bölüm sekreterimiz tarafından karşılanmakta ve kendilerine ‘ Kan Bağışçısı Bilgilendirilmiş onam formu’ verilerek yapılacak işlemler hakkında bilgilendirme yapılır. Ardından ‘Kan bağışçısı sorgulama formu’  ve Kan bağışçısı kayıt formu’  ile süreçler kayıt altına alınır. Ardından tansiyon, nabız, boy ve vücut ağırlığı ölçümleri yapılmaktadır. Bu süreçteki aşamalarda kan vermesi için engel bir durumla karşılaşılmadığı takdirde donör adayımızdan gerekli testlerin yapılması için kan örnekleri alınmaktadır.

Kan Bağışçılarına uygulanan testler:

- Kan grubu (Jel Santrifügasyon Yöntemi ile çalışılır)
- Tam kan sayımı (Çok parametreli kan sayımı)
- ELİSA testleri (Tam otomatik analizör ile) HbsAg, Anti-HCV, Anti-HIV
- VDRL
- Cross-Match (Donör kanının kanı alacak hastaya uygunluğun kanıtlanması için)

Yukarıda belirtilen testler de uygun bulunursa kan bağışçısından hemen kan alınmakta ya da gerekli hastamız için ameliyat tarihinde kan alınmak üzere kendisine randevu
verilerek randevu saatinde gelmesi istenmektedir.
Transfüzyon merkezimizde yapılan uygulamalar:

- Kan bağışçısı adaylarının uygunluğunun değerlendirilmesi
- Torbaya tam kan alınması
- Kızılay Kan Merkezinden sağlanan kan ve kan ürünleri ile hastanın uygunluk testlerinin yapılması
- Kan Merkezinden Alınan ve kullanımına gerek duyulmayan kan ve kan ürünlerinin uygun koşullarda saklanması ve gerektiğinde kullanıma verilmesi
- Kan ve kan ürünlerinin miad kontrollerinin yapılması
- Transfüzyon verilerinin izlenmesi ve istatistiklerin tutulması

DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN //npistanbul.com/transfuzyon-merkezi ADRESİNİ ZİYARET EDİNİZ

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al