Toplumsal Cinsiyet ve Medya Algısı kitabı raflarda

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal editörlüğünde ‘Toplumsal Cinsiyet ve Medya Algısı’ kitabı raflardaki yerini aldı.

Toplumsal Cinsiyet ve Medya Algısı kitabı raflarda

Kitabın giriş yazısını yazan Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bütüncül bir bakış açısıyla hem toplumsal cinsiyete hem de medyanın bunu nasıl ele alması gerektiğiyle ilgili ciddi bir referans kitabı olduğunu belirtti. Tarhan; “Ortada bununla ilgili söylenen söz çok ama mesela toplumsal cinsiyetten ne anladığımızı bilmiyoruz ve bu konuda medyada birçok algı farklarıyla olgu farklarına çok rastlıyoruz.” dedi.

İçerisinde farklı disiplinlerden oluşan ve alanında uzman birçok yazarın değerli katkılarıyla oluşan eser DER Yayınlarından çıktı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Toplumsal cinsiyetten ne anladığımızı bilmiyoruz”

‘Toplumsal Cinsiyet ve Medya Algısı’ kitabının bütüncül bir bakış açısıyla hem toplumsal cinsiyete hem de medyanın bunu nasıl ele alması gerektiğiyle ilgili ciddi bir referans kitabı olduğuna değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Aylin hocanın koordinatörlüğünde ‘Toplumsal Cinsiyet ve Medya Algısı’ kitabı çok ihtiyaç olan önemli bir çalışmadır. Büyük bir ihtiyaçtır, büyük bir boşluğu dolduruyordu. Ortada bununla ilgili söylenen söz çok ama mesela toplumsal cinsiyetten ne anladığımızı bilmiyoruz ve bu konuda medyada birçok algı farklarıyla olgu farklarına çok rastlıyoruz. Algılar farklı, olgular farklıdır. Biz bu olguların içerisindeki klinisyen olarak medyanın akademisyenlerle birlikte bu konuyu ele aldık. Aralarında hekim olanlar, psikiyatrist olan, iletişimci olan meslek gruplarımız var. Hepsi bütüncül bir bakış açısıyla hem toplumsal cinsiyete hem de medyanın bunu nasıl ele alması gerektiğiyle ilgili ciddi bir referans kitabı olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal: “Konu ile ilgili kavramsal olarak bir çerçeve çizilmesine ihtiyaç vardı”

Kitabın tamamen kendine özgü başlıklardan oluştuğundan bahseden Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal, içerik hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Ünal; “İçerisinde farklı disiplinlerden oluşan 15 yazarın katkısıyla oluştu diyebiliriz. Bu çalışmayla ilgili özellikle Üsküdar Üniversitesinde ‘Toplumsal Cinsiyet ve Medya Algısı’ kitabı çok önemliydi. Konu ile ilgili kavramsal olarak bir çerçeve çizilmesine ihtiyaç vardı. Bu ihtiyaca yönelik olarak hazırladık diyebiliriz. ‘Toplumsal Cinsiyet ve Medya Algısı’ hem toplumsal cinsiyet, toplumsal cinsiyet rolleri, sosyolojik bakış açısı, iletişim bakış açısından oluşuyor. İçerisinde pek çok konu var.

Bu kitabın oluşmasında Prof. Dr. Nevzat Tarhan hocamızın çok büyük desteği, motivasyonu ve katkısı oldu. Bizler bu sayede bir araya gelebildik. İçerisinde toplumsal cinsiyet rolleri, bu rollerdeki aile etkisi ve çocuklara etkisi, toplumsal cinsiyetle ilgili mesela alternatif medyada neler yer alıyor, alternatif medyada kadın platformları burada ayrımcılık karşıtı medya politikaları ve hatta aslında orijinal olarak söyleyebileceğim kadın kıskançlığı ya da Cindirella dediğimiz bir başlık da oluşuyor. Kitabımız kendine özgü başlıklardan oluşuyor. Medyada intihar haberlerinin veriliş şekli var, sağlık alanında toplumsal cinsiyet görünümleri örneğin siber kondri gibi yeni nesil dijital hastalıklarda da burada kadın erkek aslında farklılaşmalarını da ele aldık. Yeni medya platformlarında kadınların güzellik algısı, beden algısı ve hatta ve hatta iletişim bakış açısına da yer verdiğimiz animasyon ve çizgi filmlerde toplumsal cinsiyet rolleri de kitapta yer alıyor. Dolayısıyla çok boyutlu ele alınmış orijinal içeriklerden, başlıklardan oluştuğunu söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal editörlüğünde yayımlanan kitaba Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, Sosyolog Zeynep Merve Türkoğlu, Uzman Psikolog İlayda Tüter, Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, Doç. Dr. Hacer Aker, Dr. Öğr. Üyesi Yıldıray Kesgin, Yeni Medya Uzmanı Yücel Ekinci, Yüksek Lisans öğrencisi Halide Nur Karadeniz, Yüksek Lisans öğrencisi Miray Şengül, Yüksek Lisans öğrencisi Imane Abahri, Yüksek Lisans öğrencisi  Fatih Emrah Erdoğan, Yüksek Lisans öğrencisi Burak Altınok ve Yüksek Lisans öğrencisi Furkan Tarık Aydın katkılarını sundu.
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ezber bozan çalışmalarıyla ülkemizin ve dünyanın severek takip ettiği bilim insanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın yaşamı her ayrıntısıyla kitaplaştırıldı.
  • Kaleme aldığı kitaplarıyla okuyucu kitlesi ülke sınırlarını aşan Yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Mesnevi Terapi kitabı birçok dilde ve ülkede okuyucu
  • Türkiye’de metaverse hakkında yayınlanan ilk eserlerden biri olan, “Metaverse Dijital Oyun Psikolojisi” kitabı raflarda yerini aldı.
  • Tarhan’ın yazarları arasında olduğu “Hayvan Çiftliği ve Okuma Rehberi” raflarda yerini aldı.
  • Kaleme aldığı kitaplarıyla sınırları aşan bir okur kitlesine ulaşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan 21. Yüzyıla rehber olacak iki kitap raflardaki yerini
  • Randevu Al