Toplu taşıma araçlarında kompartımanı olmalı mı?

Toplu taşıma araçlarında 'ayı çocuklar' için ayrı kompartıman olmalı mı?

Toplu taşıma araçlarında kompartımanı olmalı mı?

Çin yeni yılını kutlamak için yola çıkan milyonlarca Çinlinin aklında aynı soru var bugünlerde: Trenlerde çocuk kompartımanları olmalı mı?

Çin'in sosyal medya sitesi Weibo'daki 879 milyondan fazla görüntülenen #ÇinYeniYılıSehayati2019 etiketinin altında binlerce kişi bu konuyu tartışmaya başladı.

Çin'in en büyük radyolarından CNR da bu konuyu canlı yayınlarında ele aldı. Çin Demiryolu Kurumu'nda üst düzey bir yönetici olan Huang Xin, bu fikrin çok yaratıcı olduğunu söylüyor.

Çin'de 21 Ocak ile 1 Mart tarihleri arasında üç milyara yakın seyahat yapılacağı tahmin ediliyor. Bunlara demiryolu, havayolu, karayolu ve denizyolu dahil. Bu seyahatlerin 413 milyonu da demiryollarıyla yapılacak.

Bu kadar fazla kişinin aynı anda yollara dökülmesi nedeniyle sosyal medya kullanıcıları seyahatleri olabildiğince stressiz kılmanın yollarını tartışıyor.

Çin gazetesi Halkın Günlüğü'ne göre halk "ayı gibi çocuklara" çözüm arıyor.

'Ayı çocuk'

Bazı sosyal medya kullanıcıları "insanların trende en korktuğu şey gürültülü, ayı gibi bir çocuğa denk gelmektir" diyerek bu fikre destek veriyor.

Çince argoda şımarık çocuklara "ayı çocuk" deniyor. Bazı insanlar toplu taşıma araçlarında çocukların vahşi hayvanlar gibi davrandığını düşünüyor.

Weibo'da "Ayı çocuklardan oluşan bir vagon hayal edemiyorum" yorumu dört binden fazla beğeni aldı.

BBC TÜRKÇEEtiketler: Ayı çocuklar çin çinli çocuklar tren


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Psikosomatik hastalık ne demektir?
  15 Nisan 2019, 10:12
 • Beyinde pıhtı atması nedir, nasıl tedavi edilir?
  11 Nisan 2019, 17:12
 • Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa canlı yayında sizlerden gelen soruları cevaplıyor...
  11 Nisan 2019, 17:01
 • Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa canlı yayında sizlerden gelen soruları cevaplıyor...
  11 Nisan 2019, 16:52