Tiroid kanseri tedavisi yöntemleri nelerdir

Tiroid kanserinin en yaygın uygulanan tedavisi cerrahi olan tedavilerdir. Çap olarak mevcut boyutu 1 cm’den daha küçük olan erken olgular söz konusu olduğu zaman tiroid kanseri tedavisi olarak sadece tiroidin ufak bir bölümünün alınması da yeterli görülebilir.

Tiroid kanseri tedavisi yöntemleri nelerdir

Tiroid organının tamamının çıkartılması ise genellikle bütün cerrahlar tarafından önerilen tedavi biçimidir. Kişide bulunan tümörün boyutu, ameliyat öncesinde analiz edilmelidir. Bu analizler sonucunda kişinin sahip olabileceği risk faktörleri belirlenir.

Yapılan çalışmalardan sonra tiroidin dışında boynun merkezi veya yan kısımlarındaki lenf bezlerinin de cerrahi operasyon ile alınması gerekebilir. Uygulanacak işlemlerin boyutlarına göre ses siniri hasarları, kanamalar ve kalsiyum metabolizmasında bozukluklar ortaya çıkabilir. Fakat bu riskler çok düşük orandadır.

Bazı hastaların hücresel oranlardaki kalıntılarının yok edilebilmesi için papiller ve folliküler türdeki cerrahi operasyonlar da uygulanabilmektedir. Bu tedavilerden sonra hastalar 15 ile 25 yıl boyunca hastalıksız bir yaşama sahip olabilirler. Tedaviler bittikten sonra hastalar hormonal eksiklik ve dengesizlik yaşamamak için ilaç kullanmalıdırlar.

TİROİD KANSERİ TEDAVİSİ VE SEBEPLERİ NELERDİR

Tiroid kanseri baş ve boyun bölgesinin radyasyona maruz kaldığı zaman ortaya çıkabilir. Çocukluk döneminde 200 ile 800 rad civarındaki radyasyona maruz kalan kişilerde %2 oranında kanser sıklığı tespit edilmiştir.

Akne, kafa derisi problemleri, boyun bölgesinde tüberküloz ve kafa derisindeki mantar enfeksiyonu gibi sorunlar yaşayan kişilerde de tiroid kanseri %30 oranında daha fazla görülebilmektedir. Doğru tiroid kanseri tedavisi erken teşhis ile birlikte uygulandığı zaman hastalar hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedir.

TİROİD KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR

Tiroid kanseri olan kişilerin büyük çoğunluğunda herhangi bir belirti veya şikayet yoktur. Ancak genellikle boyun bölgesinde ufak bir şişlik meydana gelir. Bununla birlikte nodülden yapılan biyopsilerden sonra kanser tanısı koyulabilmektedir.

Ses kısıklığı da tiroid kanseri belirtileri arasındadır. Nadir olarak ağrılı ve baskılı bir ses kısıklığı sorunu ortaya çıkabilir. Kemik kırıkları ve tiroid bezlerinin aşırı çalışması gibi belirtiler de mevcuttur. Bu belirtiler pek çok kişide kendisini göstermez. Tiroid kanseri belirti vermeden uzun süre boyunca gelişebilen bir kanser türüdür.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Antidepresanlar duygudurum bozukluklarında, majör depresif bozukluk tek epizot ve majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarında kullanılıyor. A
  • Sesinizin en büyük düşmanını biliyor musunuz? Ses sağlığınız korumak için neler yapmalısınız? Ses kısıklığı kaç günde geçmeli? Uzmanlar anlattı…
  • İyileşmeyen yaralar baş-boyun kanserlerinin belirtisi olabilir.
  • Tiroid kanseri, kanser türleri arasında nadir olarak görünen, endokrin kanser çeşitleri içinde sıklıkla gözleniyor.
  • Günümüzde sıklıkla kanser vakaları görülmeye devam ediyor. Bunlar arasında görülme sıklığı az olsa da tiroid kanseri de yer alıyor.
  • Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi ile oluşan tiroid kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Tiroid kanseri belirtileri nelerdir bilmek ve e
  • Randevu Al