Tiroid kanseri olanlar için belirtiler

Diğer kanser türlerine göre daha iyi bir seyir gören ve nadir rastlanan tiroid kanseri, endokrin kanserler arasında ise sıklıkla görülüyor. Erken teşhis sonucunda iyi ve düzenli bir tedavi ile kurtulma şansı da yüksek oluyor.

Tiroid kanseri olanlar için belirtiler

Tüm bunlara rağmen tiroid kanserini, tıpkı diğerleri gibi hafife almamak ve takip etmek önem taşıyor.

Tiroid kanseri olanlar için sıkıntılı durum ise, ilerlediğinin farkına kolaylıkla varılamaması. Özellikle tiroid bezinde gözle görülebilir şişliğin en kolay fark edilebilen belirti olması kolaylık sunuyor. Bu şişlik her zaman bir sağlık problemi olma özelliği göstermiyor, yine de risk taşıyabileceğinden kontrolü aksatmamak gerekiyor.

Ciltte kuruluk, saç problemleri, ses kısıklığı, inatçı öksürük gibi diğer belirtiler de görülebiliyor. Bu belirtiler aynı zamanda, diğer tiroid rahatsızlıklarının habercisi de olabiliyor. Her iki durumun da görülme ihtimalinden dolayı, boyunda yer alan tiroid bezinde fark edilen bir sıkıntı uzmana gösterilmeli.

TİROİD KANSERİ OLANLAR İÇİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tiroid rahatsızlıkları içinde en sıkıntılı rahatsızlık kanserdir. Tiroid kanseri teşhisi iğne biyopsisi, kan tahlilleri, ultrason gibi yöntemler kullanılarak yapılıyor. Tiroid bezi üzerinde bulunan nodüllerin iyi huylu çıkması daha sık görülüyor. Kötü huylu nodüllerin tespitinde ise elbette durum değişiyor. Tiroid kanseri olanlar için adım adım tedavi yöntemi izleniyor.

Tedaviye nodüllerin ameliyat ile alınması ile başlanıyor. Tiroid bezinin tamamı alınabildiği gibi, tek lob ameliyatı da gerçekleşebiliyor. Sonrasında özellikle 10 mm ve üzerinde olan nodüller için radyoaktif iyot tedavisi uygulanıyor. Bu yöntemi uygulamak için en az 1 ay bekleniyor.

Levotiroksin ilacıyla tedaviye devam edilirken, diğer yandan da gerekli taramaların ve kontrollerin yapılmasında devam ediliyor. Tedavi ise çoğunlukla başarıyla sonuçlanıyor.

TEDAVİNİN AŞAMALARI ÖZENLE TAKİP EDİLMELİ

Tiroid kanseri olanlar için uygulanan tedavi yöntemlerinde başarı oranları yüksek oluyor. Ancak ameliyatın yetersiz veya yanlış yapılması, radyoaktif iyot tedavisi aşamasının atlanması gibi durumlarda hastalığın nüksetmesi kolaylaşıyor. Bu nedenle teşhisin doğru bir şekilde yapılarak, tedavi aşamalarının atlanmaması konusunda özenli davranmak gerekiyor.

Tiroid kanseri, belirtileri ve tedavileri ile ilgili daha detaylı bilgiler sitemizde yer alıyor. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Antidepresanlar duygudurum bozukluklarında, majör depresif bozukluk tek epizot ve majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarında kullanılıyor. A
  • Sesinizin en büyük düşmanını biliyor musunuz? Ses sağlığınız korumak için neler yapmalısınız? Ses kısıklığı kaç günde geçmeli? Uzmanlar anlattı…
  • İyileşmeyen yaralar baş-boyun kanserlerinin belirtisi olabilir.
  • Tiroid kanseri, kanser türleri arasında nadir olarak görünen, endokrin kanser çeşitleri içinde sıklıkla gözleniyor.
  • Günümüzde sıklıkla kanser vakaları görülmeye devam ediyor. Bunlar arasında görülme sıklığı az olsa da tiroid kanseri de yer alıyor.
  • Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi ile oluşan tiroid kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Tiroid kanseri belirtileri nelerdir bilmek ve e
  • Randevu Al