Tiroid Kanseri Nedir

Günümüzde sıklıkla kanser vakaları görülmeye devam ediyor. Bunlar arasında görülme sıklığı az olsa da tiroid kanseri de yer alıyor.

Tiroid Kanseri Nedir

Tiroid kanseri nedir? Bu türün ortaya çıkması, tiroit bezi kaynaklıdır. Boyunda yer alan, iyot kullanarak metabolizmanın düzenlenmesini sağlayan bir bezdir. Tiroid kanseri en az görülen kanser türleri arasındadır. Kadınlarda erkeklerden daha fazlası görülen bu tür, genellikle 20'li yaşlardan sonra ortaya çıkıyor.

Tiroid bezinde ortaya çıkan nodüllerin büyük kısmı iyi huylu özelliğe sahip oluyor. Tiroid bezi kaynaklı hastalıklar, özellikle TSH, T3 ve T4 seviyelerine bağlı rahatsızlıklar toplumda daha fazla görülüyor. Tiroid kanserinin bazı belirtileri bulunuyor. Bu belirtiler fark edildiğinde doktora başvurmak gerekiyor.

TİROİD KANSERİ NEDİR VE BELİRTİLERİ

Tiroid kanseri nedir sorusunun cevapladıktan sonra, belirtilerine de değinmek gerekiyor. Gözle görülebilir ilk belirti, boyundaki şişliklerdir. Her şişliğin kanser habercisi olarak değerlendirilmesi doğru değildir. Ancak, şişlik gözleniyor ve yumru şeklinde ise doktora görünerek emin olmak gerekiyor.

Şişliğin yanı sıra aşırı sinirlilik, cilt kuruluğu, saçlarda zayıflık, kilo artışı, yutkunma güçlüğü ve nefes almakta zorluk gibi belirtiler de bulunuyor. Tiroid kanserinin görülme oranının düşük olmasından dolayı, bu belirtilerin kanser olma ihtimali olmayabilir. Özellikle birden fazla belirtinin gözlenmesi durumunda risk almamak için dikkatli olunmalı.

Daha önce guatr tanısı konulmuş olan bireylerin belirtiler karşısında daha temkinli davranması gerekiyor. Bu bireylerde kanser görülme riski de artıyor. Ayrıca bu tanıyı almış kişilerin düzenli olarak tedavilerini yaptırmaları gerekiyor.

BELİRTİLERİ GÖZLÜYORSANIZ DOKTORA BAŞVURMAYI İHMAL ETMEYİN

Belirtiler gözlendikten sonra doktor kontrolüne gitmek erken teşhisin önünü açıyor. Erken teşhis ve tedavi sayesinde, tiroid kanserinin yenilmesi daha rahat oluyor. Uzunca bir süre belirti vermeden ilerleyebildiği gözlenen bu kanserin, teşhisi gecikebiliyor. Bu sebeple sadece bir sağlık problemi veya belirtisi ortaya çıktığında değil, düzenli aralıklar ile belirli testleri yaptırmayı aksatmamak gerekiyor.

Sağlıklı yaşam tarzı ve düzenli doktor kontroller ile sağlık sorunlarından uzak bir hayat sürmek sizin elinizde. Tiroid kanseri nedir, belirtileri nelerdir gibi daha birçok sorunuz için detaylı cevaplar için sitemizden faydalanabilirsiniz.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Antidepresanlar duygudurum bozukluklarında, majör depresif bozukluk tek epizot ve majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarında kullanılıyor. A
  • Sesinizin en büyük düşmanını biliyor musunuz? Ses sağlığınız korumak için neler yapmalısınız? Ses kısıklığı kaç günde geçmeli? Uzmanlar anlattı…
  • İyileşmeyen yaralar baş-boyun kanserlerinin belirtisi olabilir.
  • Tiroid kanseri, kanser türleri arasında nadir olarak görünen, endokrin kanser çeşitleri içinde sıklıkla gözleniyor.
  • Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi ile oluşan tiroid kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Tiroid kanseri belirtileri nelerdir bilmek ve e
  • Randevu Al