Tiroid Kanseri Çeşitleri ve Tespiti

Tiroid kanseri, kanser türleri arasında nadir olarak görünen, endokrin kanser çeşitleri içinde sıklıkla gözleniyor.

Tiroid Kanseri Çeşitleri ve Tespiti

Vücudun metabolizmasını düzenleyen tiroit bezinde oluşan nodüllerde ortaya çıkar. Bu nodüller çoğunlukla iyi huylu olarak tespit ediliyor. Nodüllerin tespiti için iğne biyopsi ile örnek alınıyor. Sonucunda tedavinin nasıl devam edileceğine karar veriliyor. Biyopsi ile birlikte hormonal testler de yapılıyor.

Boyun üzerinde yer alan tiroid bezi şişlikleri, sinirlilik, kuru cilt, yutkunma problemleri, kısık ses gibi belirtiler görülüyorsa teşhis için doktora görünmek gerekiyor. Tiroid kanserinin ortaya çıkmasında genetik faktörler büyük rol oynuyor. Yoğun radyasyona maruz kalma, fazla veya eksik iyot alınımı, tiroit dokusunun bozulması da kansere yol açan nedenler arasında yer alıyor. Tiroid kanseri çeşitleri, sürece uygun tedaviler ile kontrol altına alınabiliyor.

Tiroid Kanseri Çeşitleri

Tiroid kanseri 4 farklı kategoride inceleniyor: Papiller, foliküler, medüller ve ana plastik. Papiller kanser, vakaların yaklaşık %80'lik kısmını oluşturuyor. 20-50 yaş aralığında kadınlarda görülen bu türde, zengin iyottan kaynaklı ortaya çıkıyor. Lenf yolu ile yayılan papiller kanser, tiroid bezinin tek lobunda görülüyor.

Folüküler kanser, görülme sıklığı konusunda ikinci sırada yer alıyor. Daha çok yeterli iyot alamayan kişilerde karşılaşılan bu tür, kemikler ve akciğer gibi vücudun diğer bölgelerine yayılma eğilimi gösteriyor. Erken teşhis ile rahatlıkla tedavi edilebiliyor.

Medüller kanser ise, tiroid kanseri türlerinin yaklaşık %5'ini oluşturuyor. Kandaki kalsiyum oranını kontrol eden Kalsitonin hormonunu yapan C hücrelerinde meydana geliyor. Bu yüzden teşhisin kan testleri ile desteklenmesi mümkün olabiliyor.

Tiroid kanser çeşitleri içinde en nadir görüleni ise ana plastik kanserdir. Tiroidin foliküler hücrelerinde oluşmaya başlar. Sıkıntılı bir seyir gösteren bu tür, tedavisi en sıkıntılı olan çeşittir.

Tiroid Rahatsızlıkları Yaşayanların Daha İhtiyatlı Davranması Gerekiyor

Tiroid kanserinin nadir görülmesi, daha az tehlikeli olduğu anlamına gelmiyor. Belirtileri gösteren, aile geçmişinde guatr ve tiroid kanseri yer alan, benzer problemleri daha önce de yaşamış kişilerin daha özenli davranması gerekiyor. Düzenli sağlık kontrollerini aksatmamak, erken teşhisin önünü açıyor.

Tiroid kanseri çeşitleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Profesyonel yardım için ise bir uzmana ulaşmayı unutmayın.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Antidepresanlar duygudurum bozukluklarında, majör depresif bozukluk tek epizot ve majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarında kullanılıyor. A
  • Sesinizin en büyük düşmanını biliyor musunuz? Ses sağlığınız korumak için neler yapmalısınız? Ses kısıklığı kaç günde geçmeli? Uzmanlar anlattı…
  • İyileşmeyen yaralar baş-boyun kanserlerinin belirtisi olabilir.
  • Günümüzde sıklıkla kanser vakaları görülmeye devam ediyor. Bunlar arasında görülme sıklığı az olsa da tiroid kanseri de yer alıyor.
  • Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi ile oluşan tiroid kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Tiroid kanseri belirtileri nelerdir bilmek ve e
  • Randevu Al