Tiroid Kanseri belirtileri nelerdir

Tiroid kanseri belirtileri nelerdir sorusunu yanıtlarken, bu kanser türünün çoğu zaman belirti vermediğini, farklı şikâyetler nedeniyle yapılan testler neticesinde ortaya çıktığı belirtilir.

Tiroid Kanseri belirtileri nelerdir

Tiroid kanseri, kimi zaman guatr şikâyeti sonrasında yapılan incelemelerde ortaya çıkabilir.

Tiroid Kanseri, yutkunma güçlüğü, ses kısıklığı gibi şikâyetlerin dikkate alınması neticesinde teşhis edilebilir. Tiroid ultrasonografisi ve sintigrafisi, bu kanserin teşhis edilmesi için kullanılan yöntemler arasında belirtilir. Herhangi bir belirti vermeyen ve hastanın herhangi bir şikâyette bulunmadığı tiroid kanserine, lenf bezlerinin büyümesi ile karşılaşılır.

Protein ve enerji metabolizmasındaki hormonları üreten tiroid bezi, endokrin sisteminin de önemli bir organıdır. Tiroid bezindeki bir nodül şeklinde ortaya çıkan tiroid bezi kanserinin görülme sıklığı son yıllarda artmıştır. Tiroid kanseri tedavisinde, cerrahi müdahale veya radyoaktif iyot yöntemi kullanılır.

RADYASYON, TİROİD KANSERİNİN EN ÖNEMLİ TETİKLEYİCİSİ

Farklı sebeplerle radyasyona maruz kalan bireylerde zaman içinde görülme olasılığı yüksek olan tiroid kanseri, çocukluk dönemindeki radyasyon alımı neticesinde ilerleyen yıllarda da görülüyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda ayrıca, genetik faktörlerin de tiroid kanserine sebep olduğu belirtilir.

YAVAŞ İLERLEYEN BİR KANSER TÜRÜ: TİROİD KANSERİ

Genellikle yavaş ilerleyen ve başlangıç evresinde semptomları tespit edilemeyen tiroid kanseri belirtileri nelerdir? Boyun kısmındaki ağrısız bir şişlikle ilk işaretleri vermeye başlayan tiroid kanserinde ses kısıklığı, yutma güçlüğü, boyunda veya boğazda ağrı gibi şikâyetlerle teşhis edilebilir.

Birden fazla tedavi yönteminin olduğu tiroid kanserinde ameliyat, iyot tedavisi, radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi adımları izlenir. Bu tedavi adımlarının izlenmesi sürecinde hastanın yaşı, cinsiyeti gibi diğer faktörler de devreye girer.

Tiroid hormonu seviyeleri için yapılan testler, kan testleri, fiziksel muayene gibi tedavi yöntemlerine ilave olarak değişen ve gelişen teknolojiye bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Tiroid kanseri belirtileri nelerdir sorusunun cevabına bağlı olarak geliştirecek tedavi yöntemlerinin uygulanma sürecinde, farklı tiroid kanseri türlerinin de bulunduğu dikkate alınarak, buna bağlı olarak bir tedavi yönteminin seçilmesi gerekir. Böylece, tedavi sürecinde yaşanacak sıkıntıların da önüne geçilmesi mümkün olur.

Paylaş:



Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • soner baydoğan yazdı:

    Parkinson plus


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Antidepresanlar duygudurum bozukluklarında, majör depresif bozukluk tek epizot ve majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarında kullanılıyor. A
  • Sesinizin en büyük düşmanını biliyor musunuz? Ses sağlığınız korumak için neler yapmalısınız? Ses kısıklığı kaç günde geçmeli? Uzmanlar anlattı…
  • İyileşmeyen yaralar baş-boyun kanserlerinin belirtisi olabilir.
  • Tiroid kanseri, kanser türleri arasında nadir olarak görünen, endokrin kanser çeşitleri içinde sıklıkla gözleniyor.
  • Günümüzde sıklıkla kanser vakaları görülmeye devam ediyor. Bunlar arasında görülme sıklığı az olsa da tiroid kanseri de yer alıyor.
  • Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi ile oluşan tiroid kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Tiroid kanseri belirtileri nelerdir bilmek ve e
  • Randevu Al