Tiroid kanseri ameliyatı nasıl yapılır

Cerrahi operasyonlar, tiroid kanserinin neredeyse bütün türlerinde ana tedavi olarak uygulanmaktadır.

Tiroid kanseri ameliyatı nasıl yapılır

Biyopsi yapıldığı esnada tiroid kanseri teşhisi koyulduğu zaman tiroid bezinin tamamı ya da kanserli olan özel bölgeleri tiroid kanseri ameliyatı ile alınır.

LOBEKTOMİ YÖNTEMİ NEDİR

Lobektomi adı verilen yöntem, tiroid bezinin dış kısımlarına yayılmayan papiller ve foliküler tiroid kanserlerinin tedavisinde kullanılır. Bazı özel durumlarda ise, biyopsi ile sonuç alınamayan durumların teşhisinde kullanılır.

Boyun bölgesinin 2 ile 3 cm’lik kesi ile açılmasıyla uygulanır. Kanser varlığı tespit edildikten sonra lob ile birlikte istmus da alınır. Bu tedavi yöntemi uygulanırken lenf bezlerine yayılım söz konusu olursa kanserli olan bölge ve büyüyen lenf bezleri de alınır.

Lobektomi yönteminin avantajları arasında, geride kalan tiroid bezinin ürettiği tiroid hormonu sayesinde hastaların hormon tedavisine ihtiyaç duymaması yer almaktadır. Fakat geride kalan tiroid bezinin salgıladığı hormon, tedavi sonrasında kanserin tekrar etmesi riskini de beraberinde getirebilir.

TİROİDEKTOMİ YÖNTEMİ NEDİR

Tiroidektomi yöntemi, tiroid bezinin alınabilmesi için en yaygın olarak kullanılan tiroid kanseri ameliyatı yöntemidir. Boyun bölgesinde 2 ile 3 cm’lik bir kesi açılarak yapılan bu tedavi yönteminde tiroid bezinin tamamı ya da büyük bir kısmı güvenilir şekilde alınabilmektedir.

Aynı zamanda ameliyat esnasında boyunda yer alan lenf bezlerine yayılım tespit edilirse, kanserli bölge ile birlikte yayılım ve büyüme gösteren lenf bezleri de kolay bir şekilde alınabilmektedir.

Tiroidektomi yapıldıktan sonra radyoaktif iyot tedavisi de genellikle uygulanır. Bu tedavinin hemen ardından hastalara tiroid hormonu verilir. Hormon seviyelerinin düzenlenebilmesi için hastaların doktor kontrolünde bu hapları belirli bir süre boyunca kullanması gerekir.

Tiroidektomi ameliyatının lobektomi ameliyatına göre en önemli avantajı radyoaktif iyot görüntüleme ve tiroglobülin kan testleri sayesinde kanserin tekrar vücutta ortaya çıkmasını engelleyebilmesidir.

Tiroid kanseri ameliyatı gerçekleştirildikten sonra hastaların doktor kontrollerini asla ihmal etmemesi ve düzenli olarak kontrollere gitmesi gerekir. Ameliyatlardan etkili sonuçlar elde edilebilmesi için erken teşhisin önemi de son derece büyüktür.Etiketler: Lobektomi tiroid tiroid kanseri


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • B12 Vitamininin vücut için önemi nedir?
  17 Ocak 2019, 09:33
 • B12 Vitamini ne zaman ve nasıl kullanılmalı?
  17 Ocak 2019, 09:31
 • İnsanın suç geni var mı?
  16 Ocak 2019, 09:58
 • Yalan söyleyen birini nasıl anlarız?
  15 Ocak 2019, 11:59