Tiroid kanseri ameliyatı nasıl yapılır

Cerrahi operasyonlar, tiroid kanserinin neredeyse bütün türlerinde ana tedavi olarak uygulanmaktadır.

Tiroid kanseri ameliyatı nasıl yapılır

Biyopsi yapıldığı esnada tiroid kanseri teşhisi koyulduğu zaman tiroid bezinin tamamı ya da kanserli olan özel bölgeleri tiroid kanseri ameliyatı ile alınır.

LOBEKTOMİ YÖNTEMİ NEDİR

Lobektomi adı verilen yöntem, tiroid bezinin dış kısımlarına yayılmayan papiller ve foliküler tiroid kanserlerinin tedavisinde kullanılır. Bazı özel durumlarda ise, biyopsi ile sonuç alınamayan durumların teşhisinde kullanılır.

Boyun bölgesinin 2 ile 3 cm’lik kesi ile açılmasıyla uygulanır. Kanser varlığı tespit edildikten sonra lob ile birlikte istmus da alınır. Bu tedavi yöntemi uygulanırken lenf bezlerine yayılım söz konusu olursa kanserli olan bölge ve büyüyen lenf bezleri de alınır.

Lobektomi yönteminin avantajları arasında, geride kalan tiroid bezinin ürettiği tiroid hormonu sayesinde hastaların hormon tedavisine ihtiyaç duymaması yer almaktadır. Fakat geride kalan tiroid bezinin salgıladığı hormon, tedavi sonrasında kanserin tekrar etmesi riskini de beraberinde getirebilir.

TİROİDEKTOMİ YÖNTEMİ NEDİR

Tiroidektomi yöntemi, tiroid bezinin alınabilmesi için en yaygın olarak kullanılan tiroid kanseri ameliyatı yöntemidir. Boyun bölgesinde 2 ile 3 cm’lik bir kesi açılarak yapılan bu tedavi yönteminde tiroid bezinin tamamı ya da büyük bir kısmı güvenilir şekilde alınabilmektedir.

Aynı zamanda ameliyat esnasında boyunda yer alan lenf bezlerine yayılım tespit edilirse, kanserli bölge ile birlikte yayılım ve büyüme gösteren lenf bezleri de kolay bir şekilde alınabilmektedir.

Tiroidektomi yapıldıktan sonra radyoaktif iyot tedavisi de genellikle uygulanır. Bu tedavinin hemen ardından hastalara tiroid hormonu verilir. Hormon seviyelerinin düzenlenebilmesi için hastaların doktor kontrolünde bu hapları belirli bir süre boyunca kullanması gerekir.

Tiroidektomi ameliyatının lobektomi ameliyatına göre en önemli avantajı radyoaktif iyot görüntüleme ve tiroglobülin kan testleri sayesinde kanserin tekrar vücutta ortaya çıkmasını engelleyebilmesidir.

Tiroid kanseri ameliyatı gerçekleştirildikten sonra hastaların doktor kontrollerini asla ihmal etmemesi ve düzenli olarak kontrollere gitmesi gerekir. Ameliyatlardan etkili sonuçlar elde edilebilmesi için erken teşhisin önemi de son derece büyüktür.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Antidepresanlar duygudurum bozukluklarında, majör depresif bozukluk tek epizot ve majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarında kullanılıyor. A
  • Sesinizin en büyük düşmanını biliyor musunuz? Ses sağlığınız korumak için neler yapmalısınız? Ses kısıklığı kaç günde geçmeli? Uzmanlar anlattı…
  • İyileşmeyen yaralar baş-boyun kanserlerinin belirtisi olabilir.
  • Tiroid kanseri, kanser türleri arasında nadir olarak görünen, endokrin kanser çeşitleri içinde sıklıkla gözleniyor.
  • Günümüzde sıklıkla kanser vakaları görülmeye devam ediyor. Bunlar arasında görülme sıklığı az olsa da tiroid kanseri de yer alıyor.
  • Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi ile oluşan tiroid kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Tiroid kanseri belirtileri nelerdir bilmek ve e
  • Randevu Al