Tiroid kanseri ameliyatı nasıl bir ameliyattır

Tiroid kanseri ameliyatları iki farklı yöntem sunar. Bu yöntemler tiroid bezindeki hasara göre tercih edilir. Lebektomi ve Troidektomi cerrahi seçenekler olarak farklı uygulama tekniklerini kapsar.

Tiroid kanseri ameliyatı nasıl bir ameliyattır

Lobektomi papiller ve foliküler tiroid kanserlerinin tedavisinde tercih edilen yöntemdir. Tiroid bezi dışında yayılım göstermeyen tiroid kanserlerinde bu yöntem uygulanır. Kanserin bulunduğu lob ve bu lobu birbirine bağlayan kanal boyundan açılan kesik ile alınır.

Troidektomide ise tiroid bezinin tamamı ya da tamamına yakını alınır. Tiroid kanseri ameliyatı için en sık başvurulan yöntemdir. Bu cerrahi yöntemin avantajı ameliyat sonrasında kanserin tekrarlanma riskinin gözlenebilmesidir. Bu iki ameliyat yöntemi arasında yapılacak tercih kanserin durumuna göre belirlenmektedir.

TİROİD KANSERİ AMELİYATI SONRASI TEDAVİ

Tirod kanseri tedavisinde ameliyat sonrası tedavinin devam etmesi gerekiyor. Papiller kanser ve folliküler kanser ameliyatı sonrasında radyoaktif iyot uygulaması yapılır. Tiroid bölgesinde ya da başka bölgelerde kalan kanser hücrelerinin temizlenmesi bu sayede mümkün olur. Kanserin boyutu ne olursa olsun tiroid bezinin tamamen çıkarılması gerekmektedir.

Tiroid kanseri ameliyatından sonra hastaların düzenli olarak kontrollere girmesi şarttır. Ameliyat sonrası gereken ilaç desteğinin düzenli olarak alınması gerekir. Tiroid kanseri ameliyatı sonrası yaşanacak süreçte hastanın ölçümlerine göre gerekli tedaviler uygulanır. Tiroid kanseri tedavisi çok yönlü bir tedavidir. Tiroid kanseri hastalarının tedavi süreçlerinde her açıdan desteklenmesi ve tedavinin düzenli olarak devam etmesi gerekir.

TİROİD KANSERİ AMELİYATI TEK SEÇENEK MİDİR

Tiroid kanseri tedavisinde cerrahi uygulama tiroid bezinin tamamın alınması ya da kanserli bölgenin alınması olarak gerçekleştiriliyor. Kanser tanısı iğne biyopsisi ile kesin olarak belirlenmiş hastalarda tiroid kanseri ameliyatı tercih edilir. Bazı tiroid hastalıklarında ameliyat tercih edilmez. Modern tıp tiroid kanserinin tedavisinde birçok farklı seçenek sunmaktadır.

Tiroid kanseri tedavisinde hastalığın türüne göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Tiroid kanseri tanısı konduktan sonra en doğru yöntemin tercih edilmesi gerekir. Tiroid ameliyatı nasıl bir ameliyattır tek seçenek ameliyatsa nelere dikkat etmek gerekir hep birlikte bakalım. Ancak her şeyden önce tiroid kanserinin türünün belirlenmesi ve tedavi yöntemlerinin tartışılmasının gerektiğini unutmayalım.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Antidepresanlar duygudurum bozukluklarında, majör depresif bozukluk tek epizot ve majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarında kullanılıyor. A
  • Sesinizin en büyük düşmanını biliyor musunuz? Ses sağlığınız korumak için neler yapmalısınız? Ses kısıklığı kaç günde geçmeli? Uzmanlar anlattı…
  • İyileşmeyen yaralar baş-boyun kanserlerinin belirtisi olabilir.
  • Tiroid kanseri, kanser türleri arasında nadir olarak görünen, endokrin kanser çeşitleri içinde sıklıkla gözleniyor.
  • Günümüzde sıklıkla kanser vakaları görülmeye devam ediyor. Bunlar arasında görülme sıklığı az olsa da tiroid kanseri de yer alıyor.
  • Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi ile oluşan tiroid kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Tiroid kanseri belirtileri nelerdir bilmek ve e
  • Randevu Al