Tiklerin sebepleri nelerdir

Farklı yaş gruplarında gözlemlenebilen tikler, motor ve vokal olmak üzere farklılık gösterebiliyor. Çocuklarda gözlemlenen tikler genellikle ergenliğe ya da yetişkinliğe geçiş döneminde ortadan kalkabiliyor.

Tiklerin sebepleri nelerdir
Paylaş:

Ancak daha ileri yaşlarda da gözlemlenebilen tiklerden bahsetmek mümkün olabiliyor. Peki, tiklerin sebepleri tam olarak nelerdir?

Tikler, sosyal ve fizyolojik olmak üzere pek çok farklı sebepten ötürü meydana geliyor. Baş bölgesinde ya da vücudun diğer bölümlerinde oluşan tikler, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Psikolojik rahatsızlıklar eşliğinde oluşabilen tiklerde ise ilaç tedavisi uygulanabiliyor. Özellikle stres altında tikler artıyor. Bu durum karşısında önleyici ve tedavi edici bir yol izlenmesi sağlıklı bir sonuca ulaşmayı sağlıyor.

TİKLERİN SEBEPLERİ VE TİK TEDAVİSİNDE SEBEPLERİN ORTADAN KALDIRILMASI

Kişinin yaşamını etkileyen tiklerin ortadan kaldırılması için öncelikli olarak rahatsızlığa yol açan kaynak belirlenmelidir. Bazı kişilerde özellikle ailenin verdiği cezalandırmalar sonucunda tik artışı gözlemleniyor. Ayrıca dışarıdan gelen uyarılar da yine tiklerin artması ile sonuçlanıyor. Psikolojik temelli durumlar karşısında kişinin rahat hissetmesi gerekiyor. Eğer tiklerin sebepleri arasında görülen ruhsal bir hastalık söz konusu ise buna uygun ilaç tedavisi de uygulanabilir.

Uzman hekim kontrolünde alınan ilaçlar, kişinin panik ve stres ile başa çıkmasına yardımcı oluyor. Buna bağlı bir şekilde tiklerin azalması ve ortadan kalkması mümkün hale geliyor. Okul hayatında yaşanan değişiklikler ve stres de yine çocuklarda tiklere neden oluyor. Bu tarz bir durum karşısında okul hayatındaki sorunların çözüme kavuşturulması gerekiyor.

TİKLERİN SEBEPLERİNİ ARAŞTIRMAK

Kişinin sosyal hayatını göz önünde bulundurmak, tiklerin sebeplerini saptama konusunda yüksek başarı oranı sunuyor. Ayrıca fizyolojik etkilerin belirlenmesi de yine bu konuda önemli bir paya sahiptir. Tik ile boğuşan kişide kalıtsal bir hastalığın olup olmadığı bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir.

Bazı tikler gelip geçici olup yaşanılan olaylar karşısından azalıp artabilir. Bundan dolayı tiklerin sebepleri içerisinde değişim yaşanır ise ortaya çıkan tikin şiddetinde de değişimler gözlemlenebilir. Genellikle belirli yaşta görülen ve daha sonralarda yok alan tikler, belirli bir zaman sonra tekrarlayabiliyor. Tüm bu nedenlerden dolayı tike sebep olan şeyin saptanması önem teşkil eden asıl nokta olarak nitelendiriliyor.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: