Tiklerin Artması ne anlama gelir

Genç yaşlı fark etmeksizin pek çok yaş aralığında gözlemlenebilen tikler, farklı sebeplere bağlı bir şekilde yaşanıyor.

Tiklerin Artması ne anlama gelir

Tiklerin oluşmasında etkili olan farklı faktörlerden söz edilebildiği gibi tiklerin artması konusunda da değişen sebeplerden bahsedilebilir. Yaşam kalitesini düşürebilen ve kişiye zorlu anlar yaşatabilen tikler, çoğu kez tedavi edilebilir bir yapıda görülüyor.

Özellikle yetişkinliğe geçiş ile birlikte kaybolan çocukluk tikleri, kronik motor ve vokal olmak üzere farklılaşabiliyor. Psikolojik etkiye bağlı bir şekilde yaşanan ve kısa sürede ortada kaybolan tikler, çoğu kez baş bölgesinde gözlemleniyor. Dışarıdan bakıldığında yanlış anlaşmalara sebebiyet veren kaş, göz ve kirpik seğirmeleri, sıklıkla yaşanan tikler arasında bulunuyor.

TİKLERİN ARTMASI VE TİKLERİN ARTMASINA NELER YOL AÇAR

Tiklerin artması, korkmanıza ve panik yapmanıza neden olabilir. Ancak bu noktada sakin olmanız ve uzman bir hekime danışmanız önem teşkil ediyor. Tik bozukluğuna yol açan nedenin belirlenmesi ve kaynağın ortadan kaldırılması neticesinde tedavi sağlanabiliyor. Bu açıdan bakıldığında hastanın psikolojik olarak destek alması da gerekebilir.

Yoğun stres, kalıtsak faktörler, aile tarafından yapılan cezalandırmalar ve dışarıdan gelen uyarılar, tiklerin artmasına yol açabiliyor. Çocuklarda oluşabilen tik artması, ailelerin cezalandırma gibi koşulları benimsemesi sonucunda meydana gelebiliyor. Kendisini stres altında hisseden kişi, çok daha fazla tik ile karşı karşıya kalıyor. Ayrıca çevreden gelen tepkiler de doğrudan tiklerin artmasına yol açıyor.

TİKLERİN TEDAVİSİ

Tiklerin artması ya da oluşması göz önünde bulundurulmalıdır. Uzman hekim tarafından kontrol edilen tik ya da tikler, kaynağın belirlenmesinden sonra tedavi edilebilir. Eğer kişinin belirli aralıklarda kaşlarını kaldırmasına yol açan neden psikolojik temelli ise öncelikli olarak bu sorunun üzerine yönelmek gerekiyor. Stres, panik ya da korku sonucu oluşan tik için bu tarz psikolojik etkilerin azaltılması ve kontrol altında tutulması önem teşkil ediyor.

Fizyolojik ve kalıtsal tiklerde belli başlı ilaçlar da tercih edilebiliyor. Sadece uzman hekim gözetiminde alınabilen bu ilaçlar ile kişinin rahat etmesi ve tedaviye olumlu yönde yanıt vermesi sağlanıyor. Kısa sürede rahatlama yaşayan kişi, bu sayede yaşam kalitesini yükseltme şansı elde ediyor.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Temel belirtisi takıntı olan tek hastalık obsesif kompülsif bozukluk değildir. Kişinin takıntılı olduğu başka hastalıklar da vardır.
  • Diş hekimi korkusu, yaşlanma korkusu, dokunmaktan hoşlanmama, kişinin ağzına fıstık ezmesi yapışma korkusu… İşte en ilginç fobiler..
  • Çocuklarda görülen tik ve takıntılar çocukların sosyal gelişimlerini olumsuz etkiliyor.
  • Tikler yer değiştirebiliyor! Göz kırpma, baş sallama, omuz silkme gibi tikler, çocuğun hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Dikkat! Tikler zamanla başka
  • Hiçbir amaca yönelik olmayan, tamamen istem dışı ses ya da hareketlerin tekrar edilmesi tik olarak nitelendiriliyor.
  • Çocuklarda sık sık görülmeye başlanan istem dışı, tekrarlayıcı, amaca yönelik olmayan, fakat baskılanabilen burun çekme, göz kırpma, boğaz temizleme g
  • Randevu Al