Tiklerden kurtulmak

Özellikle ergenlik öncesi ortaya çıkabilen ve yetişkinlik ile birlikte geçen tikler, ne yazık ki sosyal yaşantıyı doğrudan etkiliyor.

Tiklerden kurtulmak
Paylaş:

Kişinin göz, burun, kaş ya da ağız çevresinde oynamalar meydana getirmesine yol açan tikler, vücudun farklı bölgelerinde de meydana gelebiliyor. Peki, tiklerden kurtulmak için neler yapılabilir?

Öncelikle sorunun kaynağı araştırılmalı ve tike neden olan şey bulunmalıdır. Bazı çocuklarda okul hayatının olumsuz seyretmesi sonucunda tiklerin oluştuğu gözlemlenebilir. Bu durum karşısında okul hayatının düzene sokulması ve yaşanılan problemin çözüme kavuşturulması gerekiyor. Ayrıca aile tarafından yapılan cezalandırmalar da tiklerden kurtulmak isteyenler için olumsuz yönde bir etki oluşturuyor.

TİKLERDEN KURTULMAK VE TİKLERDEN KURTULMAK İÇİN TEDAVİ

Eğer sorunun kaynağı daha çok çevre temelli ise bu konuda destek alınması gerekebilir. Ailesi tarafından cezalandırılan ya da sosyal çevresinden sürekli uyarı alan bir çocukta tiklerin artması mümkün hale geliyor. Kendisini stres altında hisseden birey, buna bağlı bir şekilde vücudunda seğirmeler ile karşı karşıya kalıyor.

Çevre tarafından oluşturulan uyarı ya da cezalandırma gibi faktörlerin yanı sıra tiklerin oluşmasında daha farklı sebepler de bulunabilir. Stresli bir iş hayatına sahip olma, uykusuzluk ve yanlış ilaç kullanımı gibi durumlar da tiklerden kurtulmak isteyen kişiler üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor. Bunların yerine uyku düzenini sağlamaya ve gün içerisinde stresten uzak durmaya özen gösterilmelidir.

HASTALIKLARA DİKKAT EDİLMELİ

Motor ve vektör olmak üzere birbirinden ayrılan tikler, fizyolojik olarak farklı bir hastalığa da işaret ediyor olabilir. Fizyolojik değişimler sonucu meydana gelebilen tikler, hastalık sonucu oluşabiliyor. Bu durum karşısında uzman bir hekime danışılması ve gereken önlemlerin alınması gerekiyor. Olası durumlarda ilaç tedavisi başlatabilecek olan doktorunuz, tiklerden kurtulmak için en doğru kararı verecektir.

Tik oluşumuna panik ve korku gibi durumlar da yol açabilir. Psikolojik hastalık geçiren kişide bu duruma bağlı bir şekilde tikler oluşabiliyor. Bunun içinse uygun tedavi yolu izlenmelidir. Kişinin psikolojik rahatsızlıktan kurtulması sağlanmalıdır. Uygun psikiyatri ilaçları neticesinde yaşanılan hastalığın ortadan kaldırılması önem teşkil ediyor. Ayrıca terapi gibi tedavi yolları da yine tiklerden kurtulmak için etkili bir yol olarak nitelendiriliyor.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: