Tiklerde ilaç tedavisi

Farklı yaş aralıklarında görülebilen tikler, yaşam kalitesini ne yazık ki doğrudan düşürüyor. Özellikle dışarıdan bakıldığı anda yanlış anlaşmalara sebebiyet veren tikler, eş zamanlı bir şekilde artabiliyor.

Tiklerde ilaç tedavisi

Kendisini yoğun stres altında hisseden kişi, bu duruma paralel bir şekilde çok daha fazla tik ile karşı karşıya kalıyor. Yaşanılan duruma neden olan faktörlerin belirlenmesi sonrasında tiklerde ilaç tedavisi ya da psikolojik destek gibi konular değerlendirilmeye alınıyor.

Psikolojik temelli tiklerde öncelikli olarak hastanın rahatlatılması gerekiyor. Özellikle aileler tarafından uygulanan cezalar ve dışarıdan gelen uyarılar, ne yazık ki tiklerin artması ile sonuçlanıyor. Bunların yanı sıra fizyolojik tarzda sebepler söz konusu ise tiklerde ilaç tedavisi de tercih edilebiliyor.

TİKLER NASIL TEDAVİ EDİLİR VE TİKLERDE İLAÇ TEDAVİSİ

Çocuklarda görülen tikler, genellikle yetişkinliğe adım atma sonrasında ortadan kalkabiliyor. Ancak ileri yaşlara rağmen hala daha yaşanan bir tik söz konusu ise bu durum ciddiye alınmalı ve gereken profesyonel desteğe başvurulmalıdır. Motor ve vokal olmak üzere farklılaşan tikler adına psikolojik olarak destek alınması da gerekebilir.

Zaman içinde artma ya da azalma gözlemlenebilen tiklerde ilaç tedavisi ile başarılı sonuçlar alınabiliyor. Özellikle kişinin yaşamsal kalitesini etkileyen, fizyolojik olarak rahatsız hissetmesine yol açan durumlarda rahatlatıcı ve tedavi edici ilaçlara başvuruluyor. Belirli bir zaman dilimi içerisinde sonuç sunan ilaçlar, özellikle psikiyatri temelli olmaktadır. Kişinin rahat hissetmesine yardımcı olan ilaçlar, buna bağlı bir şekilde hastalığın azalmasına etki ediyor.

PSİKOLOJİK DESTEK İLE TİKLERİN TEDAVİ EDİLMESİ

Kişinin rahatlaması, tik tedavisinde son derece etkilidir. Özellikle panik ve stres sonucu artış gösteren tikler, yoğun olarak baş bölgesinde meydana gelebiliyor. Bu tarz durumlarda uzman hekim kontrolünde alınan ilaçlar sayesinde kişinin yaşam kalitesini arttırması mümkün hale geliyor.

Okul ve aile içerisinde yaşananlardan yoğun bir biçimde etkilenen çocuklar, oluşan tikler ile bir nevi yaşananlara tepki verebiliyorlar. Bu tarz durumlarda çocuğun ailesinde ya da okulunda nasıl bir yaşama sahip olduğu izlenmeli ve problemli noktalar düzeltilmelidir. Mümkün olduğunca stresten arınması gereken kişi, kendisini rahat ve özgür hissetmelidir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Temel belirtisi takıntı olan tek hastalık obsesif kompülsif bozukluk değildir. Kişinin takıntılı olduğu başka hastalıklar da vardır.
  • Diş hekimi korkusu, yaşlanma korkusu, dokunmaktan hoşlanmama, kişinin ağzına fıstık ezmesi yapışma korkusu… İşte en ilginç fobiler..
  • Çocuklarda görülen tik ve takıntılar çocukların sosyal gelişimlerini olumsuz etkiliyor.
  • Tikler yer değiştirebiliyor! Göz kırpma, baş sallama, omuz silkme gibi tikler, çocuğun hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Dikkat! Tikler zamanla başka
  • Hiçbir amaca yönelik olmayan, tamamen istem dışı ses ya da hareketlerin tekrar edilmesi tik olarak nitelendiriliyor.
  • Çocuklarda sık sık görülmeye başlanan istem dışı, tekrarlayıcı, amaca yönelik olmayan, fakat baskılanabilen burun çekme, göz kırpma, boğaz temizleme g
  • Randevu Al