Tikler tedavi edilir mi

Farklı yaş gruplarında oluşabilen tikler, özellikle çocuklarda sıkça görülüyor. Erken yaşta ortaya çıkan ve yetişkinlik ile ortadan kalkan tikler, bazı durumlarda ise yaşam boyu devam ediyor.

Tikler tedavi edilir mi

Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen tik, ne yazık ki sosyal çevrede yanlış anlaşılmalara dahi yol açabiliyor. Peki, tikler tedavi edilir mi?

Motor ve vektör olmak üzere farklılaşan tikler, oluşumuna göre tedavi edilebiliyor. Ancak tedaviye geçmeden önce tike neden olan durumların araştırılması ve ortadan kaldırılması önem teşkil ediyor. 1 yıl içerisinde yok olan ve ardından tekrar oluşabilen tikler için önlem alınmalıdır. Tikin bir kez daha ortaya çıkmaması için sorunun kaynağına inilmelidir.

TİKLER TEDAVİ EDİLİR Mİ VE TİKLER İÇİN UYGUN TEDAVİ

Eğer sorunun kaynağı daha çok sosyal yaşantı ise bu durum adına kişinin bilgilenmesi sağlanabilir. Bazı çocuklarda özellikle aileleri tarafında oluşturulan cezalandırma, ne yazık ki ters tepiyor. Cezalandırma sonucunda stres altında hisseden çocuk, buna bağlı bir şekilde tik oluşumuna şahit oluyor.

Okul hayatında sorun yaşayan çocuklarda da yine tikler sıklıkla yaşanabiliyor. Kendisini yoğun bir biçimde stres altında hisseden ve bununla birlikte sınav ve ders stresleri da çeken çocuklar, tikler ile karşı karşıya kalıyor. Tikler tedavi edilir mi sorusu ise bu noktada devreye giriyor. Sorunun kaynağı ortadan kaldırılır ise yüksek oranda tedavi şansı elde edilebilir. Ayrıca kişinin stres yaşamaması da bu konuda önemlidir.

TİK İÇİN PSİKOLOJİK TEDAVİ

Panik ve depresyon gibi hastalıklar da yine kişide tiklerin oluşmasına yol açıyor. Bu gibi durumlar karşısında uzman bir hekim kontrolü gerekli oluyor. Psikiyatri tarafından muayene edilen kişi, ilaç tedavisi görebiliyor. Çeşitli ilaçlar, kişide oluşan panik bozuklukları ve depresyon gibi hastalıkları tedavi etmede yüksek başarı şansı sunuyor.Düzenli bir hayata sahip olmak, tiklerin tedavisinde son derece önem teşkil ediyor. Yeterli miktarda uyumak bu açıdan dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Ayrıca stresin insan bünyesinde oluşturacağı etkiler bilinmeli ve buna uygun bir şekilde hareket edilmelidir. İş hayatından ya da eğitimden dolayı tikler oluşuyor ise bu durum adına köklü değişiklikler yapılabilir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Temel belirtisi takıntı olan tek hastalık obsesif kompülsif bozukluk değildir. Kişinin takıntılı olduğu başka hastalıklar da vardır.
  • Diş hekimi korkusu, yaşlanma korkusu, dokunmaktan hoşlanmama, kişinin ağzına fıstık ezmesi yapışma korkusu… İşte en ilginç fobiler..
  • Çocuklarda görülen tik ve takıntılar çocukların sosyal gelişimlerini olumsuz etkiliyor.
  • Tikler yer değiştirebiliyor! Göz kırpma, baş sallama, omuz silkme gibi tikler, çocuğun hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Dikkat! Tikler zamanla başka
  • Hiçbir amaca yönelik olmayan, tamamen istem dışı ses ya da hareketlerin tekrar edilmesi tik olarak nitelendiriliyor.
  • Çocuklarda sık sık görülmeye başlanan istem dışı, tekrarlayıcı, amaca yönelik olmayan, fakat baskılanabilen burun çekme, göz kırpma, boğaz temizleme g
  • Randevu Al