Tikler nasıl geçer, tikler nasıl tedavi edilmeli

Amaca yönelik olmayan, istem dışı hareket ya da seslerin tekrar etmesi tik olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda da yetişkinlerde de farklı şekillerde tikler görülebilir.

Tikler nasıl geçer, tikler nasıl tedavi edilmeli
Paylaş:

Yinelenen yüz hareketleri, konu dışı sözcükleri yineleme, boğaz temizleme, burun çekme gibi farklı tik çeşitleri vardır.

Tikler nasıl geçer sorusunu cevaplarken tiklerin nedenlerinin anlaşılmasının geçmesinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtelim. Tiklerin oluşmasını tetikleyen çevresel ve ruhsal durumların keşfedilmesi tiklerin tedavisi için en önemli adımdır. Tikler hangi durumda, ne kadar sıklıkla ortaya çıkıyor tespit edilerek psikolojik destek ve gerekliyse ilaç uygulaması ile tedavi edilebilir.

Tiklerin geçmesi için aile ve sosyal çevrenin davranışları da oldukça önemlidir. Tikler konusunda baskılanan, azarlanan çocuklarda tikler aksine daha da sıklaşmaktadır.

TİKLERDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ

Tiklerin oluşma nedenleri tam olarak bilinmese de genetik faktörlerin, çevresel faktörlerin, psikolojik faktörlerin tiklerin oluşmasında etkili olduğu biliniyor. Bazı özel durumlarda, gerginlik anlarında ortaya çıkan tiklerin yaşanan baskılardan dolayı ortaya çıkması da olasıdır. Çevresel kötü bir olay yaşamış olan çocuklarda tik sorunları sık görülür.

Tiklerden kurtulmak için öncelikle tiklere neden olan asıl sorunları tanımak gerekiyor. Bunun için de psikiyatrik yardım almak lazım. Tikler nasıl geçer diye düşünüyorsanız, hayat boyu size eşlik eden bir tikiniz varsa ya da çocuğunuzda tik olduğunu fark ettiyseniz uzman yardımı almalısınız. Tabi sadece doktor yardımı ile değil çevrenin de yardımı ile tiklerden kurtulmak mümkündür.

TİK SORUNU OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR

Çocuklarda tik sorunları aile ve sosyal çevrenin gözlemleriyle anlaşılabilir. Yetişkinlerde de hem bu durum söz konusudur hem de kendi tik sorununun farkında olma durumu vardır. Tik sorunu olup olmadığı garip hareketlerin tekrar edip etmemesine bakılarak anlaşılabilir.

Bir hareketin tik sayılabilmesi için belli aralıklarla tekrar ediyor olması, anlamsız bir hareket olması, istem dışı ve baskılanabilir olması gerekiyor. Göz kırpma, belli bir sesi sürekli çıkarma gibi çok sık görülen tikler olduğu gibi çok daha az görülen kişiye özel tikler de vardır. Tikler nasıl geçer sorusu da aslında nasıl ve neden tik sorunu yaşanıyor sorularına bağlı olarak cevaplanabilir.Bu yazıya 6 yorum yapıldı.
 • Mrt yazdı:

  İç giyim ve pantolon takıntısı


 • Mrt yazdı:

  Benim iç giyime ve ara ara yeni aldığım pantolona takıntım oluyo hep boxerı pantolonu düzeltiyorum rahat dolaşamıyorum


 • Yusuf yazdı:

  Ağzımı tik yapıyorum ve yoruldum artık...


 • Mrv yazdı:

  Benim kıtlatma tikim var ve parmaklarımı belimi boynumu ayak bileğimi kıtlatıyorum ama asla durduramıyorum çok can sıkıcı


 • K yazdı:

  Benim sürekli burnumdan nefes soluyorum daha bı haftadır var fakat dakikada 30kere falan yapıyorum yorurucu bir sey


 • Soner yazdı:

  Benim karnıma dokunulmasına tikim var çok feci tepki veriyorum kavga etmişliğim bile var


Cevap yazdığın kullanıcı: