Tik genetik midir ve tikler nasıl geçer

Halk arasında yanlış bir inanış olarak her türlü takıntı haline tik adı verilse de bilimsel literatürde tik tanımı daha farklıdır. En bilinen tik olan göz kırpma tikinin yanı sıra daha farklı tikler de bulunmaktadır.

Tik genetik midir ve tikler nasıl geçer

Tikler kasların istemsiz çalışması sonucu bireyin tekrarlayan davranışlarda bulunması olarak tanımlanır. Hastalığın genetik kökleri hakkında çeşitli çalışmalar bulunmakla birlikte genetik kökenli olsa da tikler nasıl geçer sorusu sorulmaktadır.

TİKLER NASIL GEÇER, TİK ÖMÜR BOYU KALICI MIDIR

Organik ya da psikolojik nedenlerden dolayı tikler ortaya çıkmaktadır. Tiklerin ortaya çıkışı kişiden kişiye değişmekle birlikte şiddeti ve sıklığı da değişkendir. Tiklerin kökeni de önemlidir. Organik kökenli tikler ömür boyu sürer ve zamanla tourette bozukluğu ortaya çıkar.

Yoğun stres altındayken ya da heyecanlı olunduğunda tiklerin tekrarladığı ya da sıklaştığı görülmektedir. Kişiyi rahatlatan eylemler ile tikler geçebilmektedir. Tikler nasıl geçer sorusunun cevabına geçmeden önce tiklerin sıklıkla hangi bölgelerimizde görüldüğüne değinmek yerine olacaktır. Tikler genellikle yüz ve göz çevresinde olmakla birlikte omuz ve eklem yerlerinde de çeşitli tikler görülebilmektedir.

Tiklerin tedavisinde devamlılık esastır. Eğitim, psikoterapi ya da ilaçlar tiklerin tedavisinde yardımcı olmaktadır. Motor tiklerinde ise ilaç tedavisine ihtiyaç yoktur. Tiklerin yanı sıra tiklere eşlik eden çeşitli hastalıkların tedavisi de tiklerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. İlaç tedavisi psikiyatrist eşliğinde sürdürülmelidir.

TİKLER NASIL GEÇER, ÇEŞİTLİ TEDAVİ MERKEZLERİ

Tikler nasıl geçer tedavisi nasıldır sorularına cevap verebilmek için uzman yardımı almak gerekir. Çeşitli tedavi merkezlerinde tik tedavisi uygulanmaktadır. E-psikiyatri portali tikler hakkında bilgi alabileceğiniz bir ortam ve tiklerin tedavisi için tanı ve teşhis imkânı sunmaktadır.

E-psikiyatri merkezi olarak bireylerin beyin ve ruh sağlığını korumak ve çeşitli ve beyin ve ruh hastalıklarına tedavi imkânı sunmak için çalışıyoruz. Hasta haklarına saygılı olmakla birlikte teşhis ve tedavide son imkânları sunan kurumumuz, uluslararası standartlarda ve çağın gerektirdiği imkânlar dâhilinde tedavi hizmeti vermektedir. Kurumumuz beyin ve nöroloji alanında son gelişmeleri yakından takip ederek sunduğu sağlık hizmetlerini güncellemektedir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Özellikle ergenlik öncesi ortaya çıkabilen ve yetişkinlik ile birlikte geçen tikler, ne yazık ki sosyal yaşantıyı doğrudan etkiliyor.
  • Genç yaşlı fark etmeksizin pek çok yaş aralığında gözlemlenebilen tikler, farklı sebeplere bağlı bir şekilde yaşanıyor.
  • Farklı yaş gruplarında gözlemlenebilen tikler, motor ve vokal olmak üzere farklılık gösterebiliyor. Çocuklarda gözlemlenen tikler genellikle ergenliğe
  • İstemsiz kas hareketi olarak tanımlanabilen tikler, pek çok farklı sebepten ötürü meydana gelebilir. Vektör ve motor olmak üzere farklılaşan tikler, ç
  • Amaca yönelik olmayan, istem dışı hareket ya da seslerin tekrar etmesi tik olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda da yetişkinlerde de farklı şekillerde t
  • Randevu Al