Tatil süreçlerinde terapiye ara verilmemeli

Çocuklarda ergoterapinin temel amacının, çocuğun günlük yaşamda bağımsızlığını destekleyerek toplumsal katılımını artırmak olduğunu ifade eden Ergoterapi Uzmanı Ebru Şirin, ergoterapi seanslarının çocuğun ihtiyaçları göz önünde bulundurularak planlandığını söyledi.

Tatil süreçlerinde terapiye ara verilmemeli

Bu planlamalar sonucunda terapiye verilen özen, gösterilen iş birliği ve devamlılığın terapi sürecini etkilediğini kaydeden Şirin, düzenli çalışmalar ile olumlu geri bildirimlerin paralellik gösterdiğini söyledi. Şirin, özellikle tatil süreçlerinde terapiye ara verilmesinin sağaltım sürecini olumsuz etkileyebildiğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Ergoterapi Uzmanı Ebru Şirin, 27 Ekim Dünya Ergoterapi Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada pediatrik ergoterapi ve ergoterapi seanslarının planlama sürecine ilişkin bilgi verdi.

Çocuklarda ergoterapinin temel amacının, çocuğun günlük yaşamda bağımsızlığını destekleyerek toplumsal katılımını artırmak olduğunu ifade eden Ergoterapi Uzmanı Ebru Şirin, “Ergoterapi seansları çocuğun ergoterapi ihtiyacının neler olduğu ve günlük yaşamının nasıl etkilediği belirlenerek planlanmaktadır.” dedi.

Sorunlar aynı olsa da ergoterapi ihtiyacı farklı olabilir

Ergoterapist tarafından çocuğun bir değerlendirme sürecinden geçtiğini ifade eden Ergoterapi Uzmanı Ebru Şirin, “Her değerlendirme bireye özgü olmaktadır. Bu süreçte ihtiyaçları belirlenmekte ve müdahale programı oluşturulmaktadır. Bu değerlendirmelerde çocukların; sosyal, duyusal, dil, ince ve kaba motor beceriler gibi temel gelişim alanlarında problemlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Ancak aynı problemleri yaşayan farklı çocukların ergoterapi ihtiyaçları da farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle çocuğun cinsiyeti, yaşı, tanısı, günlük rutini ve diğer önemli bilgileri seans planlama sürecini oluşturmakta önem taşımaktadır” dedi.

Ergoterapi süresi 40-45 dakika planlanmaktadır

Ergoterapi seanslarının süresinin çocuğa özgü olarak değişkenlik göstermekle birlikte genel olarak bir seans süresinin ortalama 40-45 dakika olarak planlandığını kaydeden Ebru Şirin, “Ergoterapi seanslarının sıklığı ise çocuğun yaşadığı probleme göre değişkenlik göstermektedir. İhtiyaçlar doğrultusunda ergoterapi seansları haftada daha sık olarak planlanabilirken; haftada bir gibi seyrek olarak planlama da yapılabilmektedir. Bu durum tamamen çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda kişiye özgü planlanmalıdır.” dedi.

Terapiye ara verilmesi süreci olumsuz etkileyebiliyor

Ergoterapi seanslarında devamlılığın önemine işaret eden Ergoterapi Uzmanı Ebru Şirin, sözlerini şöyle tamamladı: “Ergoterapi seansları çocuğa özgü, ihtiyaçları doğrultusunda planlanmaktadır. Bu planlamalar sonucunda terapiye verilen özen, gösterilen iş birliği ve devamlılık terapi sürecini etkilemektedir. Düzenli çalışmalar ile olumlu geri bildirimler paralellik göstermektedir. Özellikle tatil süreçlerinde terapiye ara verilmesi sağaltım sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu gibi durumlarda terapist ile iş birliği içinde olmak oldukça önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki ergoterapi seanslarına uzmanın önerdiği düzende ve devamlı katılım olması tedavi sürecine olumlu yansımaktadır.”

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sömestr tatilinin çocuklar için dinlenme, tekrar enerji toplama, eğlenme, aileleriyle birlikte olma ve ders stresinden uzaklaştırma amacıyla değerlend
  • Çocuğa en büyük karne hediyesi, çabasının övülmesidir.
  • Cezalandırmak veya ödüllendirmek işlevsel olmuyor!
  • Karanlıkta uyanmak biyolojik saati bozuyor, dikkat zorluklarına yol açıyor.
  • Anne ve çocuk arasında kalıcı, tutarlı ve devamlı ilişki gerekiyor.
  • Ebeveynler çocukların kaygısını yönetmek için ne yapmalı?
  • Randevu Al