Tarhan’ın Akademik Yaşam Hikâyesi Azerbaycan'da

Tarhan’ın Akademik Yaşam Hikâyesi Azerbaycan'da

Azerbaycan’ın önemli ve yüksek okur oranına sahip gazetelerinden biri olan “525- ci Gazete”de Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan akademik yaşamı, düşünceleri ve faaliyetleriyle ilgili geniş değerlendirme makalesi yayınlandı.

Tarhan’ın Akademik Yaşam Hikâyesi Azerbaycan’ın “525- ci Gazete” sinde yer aldı.

Azerbaycan Üniversitesi felsefe bölümü öğretim üyesi Dr. Asif Mürseloğlu tarafından kaleme alınan “İslam ve Türk İrfanının Kavşağında Bilge İnsan Modeli: Nevzat Tarhan” başlıklı  makalenin giriş kısmında yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı tanımlarken “günümüz dünyasında böylesine zor, sorumlu ve şerefli bir misyona ulaşmış, bu makamı fethetmiş, manevi nuru ile Türk dünyasına ve tüm insanlığın manevi dünyasına ışık tutan  bilge şahsiyetlerden biri” nitelendirilmesinde bulundu.

Yine bu kısımda Tarhan’ın doğduğu Amasya ili Merzifon ilçesindeki çocukluk yıllarından  itibaren kazandığı değerlerin onun dünyaya bakış açısına ve düşüncelerinde önemli bir kapladığı vurgulandı.

Tarhan’ın farklı kitaplarında ve makalelerinden atıfların yer aldığı yazıda aile kurumu, yalnızlık, intihar ve günümüzün diğer güncel sosyal-psikolojik sorunlarını Tarhan’ın değer temelli yaklaşımla ele aldığı hususuna dikkat çekildi.

Üsküdar Üniversitesinin ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesinin kısa tanıtımının ve başarı hikayesinin bahsedildiği yazıda Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın bu kurumların gelişiminde  rolü özel olarak dile getirildi.

Makalenin sonunda yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın doğum gününe atıfta bulunarak Türk psikoloji biliminin gelişimi bağlamında faaliyetlerine başarı dileklerini dile getirdi.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatrist, yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan Türkiye’nin en çok takip edilen sosyal medya platformlarından ‘Sözler Köşkü’nün ‘Beni İkna Et’ konseptinin
  • Demokrasinin sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda bir değer olduğunu vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, demokrasinin ailede başl
  • Bilim insanları beyin sağlığı için 20 maddelik uluslararası mutabakata imza attı.
  • Avusturya asıllı Amerikalı psikiyatrist, nörolog, fizyolog, davranış biyoloğu, biyokimyager Eric Richard Kandel, Ağustos ayının sonunda emekli oluyor.
  • Uzay Ortamının Psikolojiye Etkilerini Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç yazdı...
  • Randevu Al