Tarhan: Hem başarılı hem mutlu olmak mümkün

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Erzurum’da gençlerle buluştu. Tarhan, ‘Hem başarılı hem mutlu olmak mümkün’ dedi.

Tarhan: Hem başarılı hem mutlu olmak mümkün

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Erzurum’da üniversiteye hazırlanan aday, öğrenci veli ve öğretmenleriyle bir araya geldi. “Değişen Dünya ve Gençlik” konusunda önemli bilgiler aktaran Tarhan, meslek seçiminden, pozitif psikolojiye kadar birçok konuda paylaşımlarda bulundu.

Erzurum Güneş Koleji Kız Fen ve Anadolu Lisesi öğrenci, veli ve eğitimcilerine yönelik gerçekleştirilen konferans Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde yapıldı. Konferansa, öğrenci, veli ve eğitimcilerin ilgisi yoğundu.

“OTONOM ROBOTLAR YAYGINLAŞACAK”

Katılımcılara Endüstri, 1,0-2,0-3,0 ve 4,0’a ilişkin bilgiler veren Tarhan Osmanlı’nın Endüstri Devrimini kaçırdığını, yeni değişimin kaçırılmaması gerektiğinin altını çizdi. 4,0 artık nesnelerin interneti diyen Tarhan, önümüzdeki yıllarda otonom robotların yaygınlaşacağını söyledi. Bireylerin daha da yalnızlaşacağını belirten Tarhan, kedi, köpeğin yerini otonom robotların alacağını söyledi. Tarhan, birçok meslek gurubunun da ortadan kalkacağı ve dönüşeceğini belirtti.

 “HEM BAŞARILI HEM MUTLU OLMAK MÜMKÜN”

Meslek seçiminde teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurulması gerektiğini özellikle vurgulayan Tarhan, modern yaşamla birlikte mutluluk biliminin bugün çok fazla konuşulduğunu söyledi. Mutluluk biliminin Pozitif Psikolojiyi tavsiye ettiğini kaydeden Tarhan, insanların hem başarılı hem mutlu olabileceklerini kaydetti. 

“SORGULAYAN DAHA AZ ALZHEİMER OLUYOR”

Gençlerin artık sorgulayan bireyler olduğunu ifade eden Tarhan, bu dönemin silahının ispat, kanıt ve bilime dayalı olduğunu da sözlerine ekledi. Tarhan, neden, niçin gibi sokratik sorgulayan bireylerin daha az Alzheimer olduğunu da dile getirdi.

“İYİLİK YAPMAK YÖNTEM HALİNE GETİRİLMELİ”

Kişilerin önem, öncelik hiyerarşilerinin olması gerektiğini kaydeden Tarhan, kişi en çok neyi konuşuyorsa o kişinin kutsalının o olduğunu belirtti. “O nedenle kişinin amacı olmalı ve zora talip olmalı” diyen Tarhan, kişilerin iyilik yapmayı da yöntem haline getirmesi gerektiğini dile belirtti. Tarhan, uzun vadede başarı için iyilik yapmak gerektiğinin da altını çizdi.

 “İNANÇ KÜLTÜRÜMÜZ EVRENSEL OLMANIN ÖNÜNDE ENGEL DEĞİL”

Hayat bir projedir, proje kültürünün kesinlikle öğrenilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Tarhan, bireylerin hayat başarısında kendi değer ve kültürünü koruyarak modernleşmesi gerektiğini, yerel olmadan evrensel olunamadığını, inanç kültürümüzün ise hiçbir zaman bunun önünde engel olmadığını dile getirdi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)Etiketler: mutluluk nevzat tarhan


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20