TARHAN GURBET PSİKOLOJİSİNİ ANLATIYOR

TARHAN  GURBET PSİKOLOJİSİNİ ANLATIYOR
Paylaş:

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Prof. Dr. Nevzat Tarhan gurbeti, gurbetçi psikolojisini ve kişinin psikolojisine bağlı gelişen duygu ve davranışları anlatıyor.

 


Özlem çekip acıların en zorunu yaşamak, hayatın en dik yokuşunu yalnız başına tırmanmak gurbetin diğer adı olsa gerek. Bugün doğduğu yeri, sevdiklerini gerekçeleri farklı farklı da olsa bırakıp farklı coğrafyalarda yaşamak zorunda kalan milyonlarca insanımız var. Bu insanlarımızın vatanlarını, sevdiklerini geride bırakıyor ancak yanında götürdükleri bir şey var o da duygusal acıları. Hayatın zorlukları gereği yolu gurbete düşmüş ve orada yaşamak zorunda kalan kişilerin yaşadıkları duygu durum ve psikolojik sorunlar ve beraberinde gelen bağımlılıklar bu akşam İYİ BAK KENDİNE'nin mercek altına alacağı konu.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "GURBETTE YAŞAYAN AİLELER VE SORUNLARI" enine boyuna masaya yatırılıyor.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan gurbet, gurbetin birey üzerindeki psikolojik yansımaları, psikolojiye bağlı olarak gelişen bağımlılıklar tartışmaya açılıyor.

- Göç olgusu kişide ne gibi duygular oluşturmakta?
- Zorunlu olarak farklı ekonomik ve sosyal nedenlerle gurbet yaşayan kişilerin maruz kaldıkları zorluklar neler?
- Sorunları aşmakta ne gibi güçlüklerle karşılaşmaktadırlar?
- Kültürel ve sosyal uyumsuzluk yaşandığında kişilerde ne gibi tahribatlar söz konusu olmaktadır?
- Kendini ait olduğu kültürle tanımlayan kişiler diğer kültüre uyum gösteremediklerinde ne gibi sorunlar yaşıyor?
- Gurbetçilerin yaşadıkları kültürel kopuklar nasıl telafi edilir?
- Ailede oluşan çatışmalar nasıl giderilir?
- Bulundukları toplum tarafından dışlanmaları ve zor işlerde çalıştırılmaları onlarda ne gibi tepkiler oluşturmaktadır?
- Yaşanan dil sorunları sosyal hayatı nasıl zorlaştırmaktadır ve ne gibi güvensizliklere zemin oluşturmaktadır?
… gibi konuları Prof. Dr. Nevzat Tarhan Uğur Canbolat'a değerlendiriyor.


Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.