TANIMAK İSTİYORLAR

TANIMAK İSTİYORLAR

A.A

Yapılan araştırmaya göre, hastaların yüzde 86'sı ameliyat öncesi anestezistini tanımak, yüzde 45'i anestezistini seçmek istiyor.

Toplumun farklı kesimlerinin anestezi konusundaki bilgi ve beklentilerinin saptanması amacıyla  Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nce yapılan araştırmaya göre, hastaların yüzde 86'sı ameliyat öncesi anestezistini tanımak, yüzde 45'i anestezistini seçmek istiyor.

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Ülkü Aypar, anestezi uzmanının, "hastayı operasyona  hazırlayan ve operasyon süresince yaşamsal fonksiyonlarını izleyen "kilit" ve  riskli bir görevi üstlenen kişi olduğunu" söyledi.

Hastaların, cerrahları hakkında bilgi sahibi olduğunu, ancak anestezi ve  anestezi uzmanı hakkında yeterli bilgiye ve ilgiye sahip olmadıklarını ifade eden  Aypar, "anestezi" kelimesinin "duyarsızlık hissizlik" anlamına geldiğini  belirtti. “Genel anestezinin", anestezik ilaçların beyinde üst merkezlerinden  alt merkezlere doğru yaptığı bir baskılanma sonucu geçici bilinç kaybı, kas  gevşemesi ile olan bir uyku hali, rejyonel anestezinin ise bilinç kaybı olmadan  belirli bir bölgede ağrıya duyarsızlık hali olduğunu bildirdi.

Aypar, genel anestezinin, bebek ve küçük çocuklarda, geniş kapsamlı  cerrahi girişimlerde (karın, göğüs boşluğu, beyin), rejyonel anestezi  yöntemlerinin süresin aşan uzunluktaki girişimlerde, alerji hikayesi olan ve kanı  sulandırıcı ilaç alanlarda ve mental bozukluğu olanlarda tercih edilebileceğini  anlattı.
 
Anestezi uzmanlarının ise sadece hastayı ameliyat süresince geçici olarak  uyutan hekim olmadığına dikkati çeken Aypar, "Bizler, ölümle yaşam arasındaki çizgideki insanı hayatta  tutmaya çalışan hekimleriz. Yoğun bakım hastalarının tedavisini yürüten, kanser ağrısı, kronik ağrılar ve ameliyat sonrası ağrı  tedavisini yapan, ileri derecedeki solunum sistemi hastalıklarının tedavisini  üstlenen, reanimasyon (yoğun bakım) ünitesinde yatan hastaların yaşamsal  fonksiyonlarından sorumlu olan hekimleriz" dedi.

Ülkü Aypar, hastanın ve eğer bebek ya da çocuksa yakınlarının anestezi  almadan önce mutlaka bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Toplumun değişik kesimlerindeki hastaların anestezi konusundaki bilgi ve  taleplerinin saptanması amacıyla Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde  bir araştırma yapıldığını ve 43. Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kongresi'nde  sunumunun yapıldığını kaydeden Aypar, araştırma sonucunda hastaların büyük  bölümünün operasyon öncesinde anestezi uzmanını tanımak ve bilgi edinmek istediği  sonucunun elde edildiğini söyledi.
        
 ARAŞTIRMANIN SONUÇLARI
        
Şişli Etfal Hastanesinde ameliyata hazırlık polikliniğine başvuran 800  hastaya 20 sorudan oluşan bir anket uygulandı. Ankette kişilerin demografik  özellikleri, anestezinin ve anestezistin kim olduğu, anesteziden duydukları  endişe ve beklentileri soruldu. Ankete katılanların yüzde 55'i kadın, yüzde 45'i  erkek, bunların yüzde 46'sı ilköğretim mezunu.

Araştırma sonucunda, katılımcıların yüzde 33'ü "Anestezi nedir?"  sorusuna, yüzde 24'ü "Anestezist kimdir?" sorusuna doğru yanıt verdi.  "Anesteziyi kim uygular?" sorusuna yüzde 80'i "anestezi uzmanı" yanıtını  veren katılımcıların, "Anestezi uygulaması nasıl yapılır?" sorusunu ise yüzde  40'ı "Bilmiyorum" olarak cevaplandırdı.

Araştırmaya katılanların yüzde 52'si daha önce ameliyat olduğunu,  bunların yüzde 41'i anestezistleriyle tanıştığını, ancak yüzde 17'si adını  hatırlayabildiğini belirtti. Anketi cevaplayanların yüzde 13'ü kendisinin ne  ameliyatı olacağını bilmediğini kaydetti.

Araştırma grubunun yüzde 86'sı ameliyat öncesi anestezistini tanımak  istediğini, yüzde 45'i anestezistini seçmek istediğini, yüzde 88'i ameliyat  öncesi anestezi hakkında bilgilendirilmek istediğini, yüzde 86'sı ameliyat öncesi  anestezisti tarafından ziyaret edilmek istediğini dile getirdi.

Katılımcıların yüzde 33'ü "Nasıl bir anestezi uygulaması tercih  edersiniz?" sorusuna "Tamamen uyumayı" şeklinde cevap verdi. Hastaların yüzde  30'u anestezi almaktan korkma sebebini, ""uyanamamak ve anestezistin tecrübesiz  olması" olarak açıkladı. Yüzde 45'i ise anestezistten "güler yüz" beklediğini  ifade etti.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Prof. Dr. Ülkü Aypar, anestezinin  olası yan etkileri hakkında da hastanın bilgilendirilmesi gerektiğini  vurgulayarak, "Hastaya, operasyon sonrasında bulantı, kusma, uyku hali ve baş  ağrısı gibi yan etkilerin görülebileceği anlatılmalı. Ameliyat sırasında herhangi  bir komplikasyon gelişmesi durumunda, anestezistin hemen müdahalede bulunarak  yaşam fonksiyonlarının normale döndürülmesini sağlayacağını belirtilmesi  gerekir" diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al