Takılan pil uyku apnesine çare oldu

Uyurken nefesi saatte 38 kez duran iş adamı Yaşar Güzel, 20 yıldır yaşadığı uyku apnesi sorununa, Türkiye'de ilk kez yapılan dil kökü pili ameliyatıyla çözüm buldu.

Takılan pil uyku apnesine çare oldu

Uyurken nefesi saatte 38 kez duran iş adamı Yaşar Güzel, 20 yıldır yaşadığı uyku apnesi sorununa, Türkiye'de ilk kez yapılan dil kökü pili ameliyatıyla çözüm buldu.

uykuapnesiGüzel, Gayrettepe Florance Nightingale Hastanesi'nde Prof. Dr. Mehmet Ömür, Tuğgeneral Prof. Dr. Mustafa Gerek ve Op. Dr. Celal Ünver tarafından 1,5 saat süren operasyonla takılan dil kökü pili sayesinde kesintisiz solunum, horlamasız ve sağlıklı bir uykuya kavuşmanın ilk adımını attı.

UYKU SORUNLARINIZI KOLAYCA ÇÖZÜN!

Ameliyatına ilişkin bilgi veren Yaşar Güzel, 20 yıldır ileri derecede uyku apnesi hastası olduğunu belirterek, denediği çeşitli tedavi yöntemlerinden sonuç alamadığını söyledi. Uyurken nefesi saatte 38 kez duran Güzel, komşu apartmanlardan duyulacak seviyede aşırı horlama, uykudan yorgun kalkma, konsantrasyon güçlüğü, gün içinde olur olmaz yerde uyuma, unutkanlık, bunlara bağlı olarak aşırı yorgun hissetme ve performans düşüklüğü gibi şikayetleri bulunduğunu belirterek, rahatsızlığının kariyeri açısından da sıkıntılar yaratmaya başladığını dile getirdi. Bir uyku merkezine yattığını ve kendisine halk arasında solunum cihazı adı verilen CPAP'ı kullanmasının önerildiğini, ancak iş nedeniyle sık sık seyahate çıkması ve uyurken sağa sola dönmesinden dolayı bunu kullanamadığını ifade eden Güzel, horlamanın cerrahi yolunu araştırdığını ve bu tedavi yöntemiyle karşılaştığını aktardı. Türkiye'de ilk defa yapılacağı için dil kökü pili ameliyatının cazip geldiğini ve ilk kurtulan kişi olması düşüncesiyle ameliyata girdiğini ifade eden Güzel, cihazın uzaktan kumandasını eşine vereceğini söyledi.

SİNİRE YERLEŞTİRİLEN PİL HAVA YOLUNU AÇIYOR

Tedavi yöntemine ilişkin Belçika'da eğitimlere katılıp, kadavra üzerinde çalışmalar ve araştırmalar yapan Prof. Dr. Ömür, Prof. Dr. Gerek ve Op. Dr. Ünver tarafından oluşan ameliyat ekibi tarafından ilk kez Gayrettepe Florance Nightingale Hastanesi'nde gerçekleştirilen 1,5 saatlik operasyonla Güzel'in dil köküne giden sinire pil yerleştirildi. Prof. Dr. Mehmet Ömür, hipertansiyon, kalp enfaktüsü, beyin damarları tıkanması veya kanama riskinin uyku apnesi olan hastalarda 3 kat daha fazla olduğunu belirterek, hastayı tedavi etmek için maske yöntemini kullanamaması nedeniyle cerrahi müdahaleye başvurduklarını, ancak diğer klasik ameliyatların ağrılı olduğunu söyledi. Türkiye'de ilk kez kullanılan yeni bir yöntemle Güzel'in dil köküne dil pilini taktıklarını ifade eden Ömür, "Dil sinirinin üzerine koyulan elektrotlarla hasta, geceleyin hava yolu açılarak uyku apnesinden kurtuldu" dedi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Gülmenin ve kahkaha atmanın, yüksek miktarda endorfin salgılanmasını beraberinde getirdiğini ifade eden Psikiyatrist Prof. Dr. Gökben Hızlı Sayar, gül
  • Randevu Al