Taciz çocuk beyninde kalıcı iz bırakıyor

Çocukluk döneminde yaşanan şiddet deneyimi ve taciz beyni uzun vadede değiştiriyor. Taciz beyinde kalıcı izler bırakıyor.

Taciz çocuk beyninde kalıcı iz bırakıyor

Bu izler on yıl sonra bile izlenebilmekte. Alman bilim insanları bu kalıcı izleri manyetik rezonans tomografisiyle saptadı.

Biological Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırma yazısına göre beyindeki değişimler, bu tür deneyimler yaşayan çocukların niçin ömür boyu psişik hastalıklara daha kolay yakalandıklarını açıklıyor. Nitekim çocukluklarında şiddet gören ve ihmal edilen yetişkinlerin depresyon veya korku bozukluğu gibi psişik hastalıklara yakalanma olasılıkları daha yüksektir. Münster Üniversitesi’ne bağlı Otto-Creutzfeldt Bilişsel ve Davranış Sinirbilimleri Merkezi bilim insanları şimdi şiddet ve taciz deneyimlerinin uzun vadeli etkilerini manyetik rezonans (MRT) tomografisiyle incelediler. Buna göre şiddet deneyimi yaşayan ve ihmal edilen insanların örneğin öğrenme ve bellek yetisi için önemli olan hipokampüs veya duyguların ayarlanmasından sorumlu alın lopu gibi önemli beyin yapıları daha küçük.

"Yaşanan kötü deneyimler arttıkça söz konusu beyin bölgeleri de o denli küçülmekte" diyor bilim insanları. Ayrıca şiddet gören kişilerin, beynin korku/endişe ağındaki ana yapı olan beyin bademciğinde (amigdala) de aşırı etkinlik görülmüş. Çocukluk döneminde tacize uğrayan kişilerin beyinlerindeki değişimler, depresyon gibi hastalıklara sahip insanların beyindekilere çok benziyor. Bilim insanları bu yüzden bu tür değişimlerin, çocukluk dönemindeki kötü deneyimlere uzandığını düşünüyor.

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Randevu Al