‘Süper’ yaşlanma var mı? ‘Süper’ yaşlanabilir miyim?

Beyin bilimi insanlar konusundaki sosyal bilimler ve davranış bilimleri kaynaklı kategorik kabullerimizi değiştirmeye devam ediyor! İnsan hayatının dönemleriyle ilgili çocukluk, ergenlik, erişkinlik, orta yaş ve yaşlılık konusunda hepimizin bağlayıcı kabullerimiz var.

‘Süper’ yaşlanma var mı? ‘Süper’ yaşlanabilir miyim?

Bu kategorilere giren insan grupları genel olarak içinde bulundukları yaşlar, o yaşlar içinde yaptıkları işler ve davranış biçimleriyle sınıflandırılıyor. Ancak bunlar bu insanların yaşadıkları tarih dönemi ve içinde yaşadıkları toplumların kültürel yapıları bakımından bazen büyükçe olmak üzere değişkenlikler gösteriyor. Daha yüzyıl önce 60 yaşına gelmiş insanlar yaşlı kabul ediliyorlardı. Şimdi ise bu yaş orta yaş grubunun içinde kabul ediliyor. Bundan iki yüzyıl öncesi 40 yaşına gelmişlere yaşlı gözüyle bakılıyordu. Bunlara bakıp “ O dönemlerde insanlar yaşlanamadan genç sayılacak yaşlarda ölüyorlardı” denilebilir. Ancak bu görüşün bugünden, bugünün anlayışlarından kaynaklanan bir görüş olduğu söylenebilir.

Benzer biçimde, yaş gruplarının davranış biçimleri konusunda öylesine genel geçer kabuller var ki, özellikle “yaşlı” kabul edilen her kişi bulunduğu yaştaki diğerleri nasıl davranıyorsa dünyasının sınırları bunlarla biçimlenmiş olarak yaşıyor. Toplumuna ve kültürüne göre bu sınırlar esneyebiliyor ya da daralabiliyor olsa da! Her şey kategorik; emeklilik yaşları, yaşanacak yerler, sahip olunacak şeyler (başta torun olmak üzere). Bunların hepsi o denli güçlü sosyal psikolojiler ve yaşama biçimleri oluşturuyor ki bazıları için tam bir cendere!

İşte o bazıları aramızdaki süper yaşlılar. Diğerlerine nazaran hiperaktif görünüyorlar, daha genç insanlarla birlikte daha uyumlular, okumayı, yazmayı, öğrenme-yi, seyahat etmeyi ve yeni şeyler denemeyi seviyorlar, benzer yaşlarda olan ancak nispeten daha yıpranmış yakınlarına özellikle eşleriyle yakından ilgileniyorlar. Hastalık durumlarında onları zamanında kontrollerine götürüyor (kendilerine de uygulayarak) ilaçlarını harfiyen ve zamanında veriyorlar. Yaşlarına baktığınız-da 80 olabiliyor, 85 olabiliyor. Her bakımdan farklılar.

Bu insanların neden böyle olduklarının, neden böyle davrandıklarının yorumuna gelince bütün bunların karşılığı “yaşına göre dinç, maaşallah” diye niteleniyor olmaktan öteye gitmiyor. Peki bu insanların kim oldukları konusunda daha ciddi bir açıklama yok mu?

 HABERİN DEVAMI İÇİN…

populerbeyin.com

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Yaşlanınca karakter değişir mi? Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?
  • Süper yaşlılık mümkün! Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, son zamanlarda ortaya çıkan “süper yaşlılık” kavram
  • Geriatrik Populasyonda (Yaşlılarda) Psikiyatrik Hastalıklar... Depresyon yaygınlığı toplumda %5-8 iken 65 yaş üstündeki popülasyonda %10-15'tir. Bu or
  • Amerikan bilim adamları, ileri yaşta baba olan kişilerin çocuklarının daha uzun yaşadığını ortaya çıkardı.
  • Yaşlılık psikolojisinin ilacı sosyalleşme. Yaşlılık psikolojisini, yalnızlık ve ölüm korkusu besliyor.
  • Randevu Al