Su ve müzik sesiyle terapi

Kocaeli'nin Derince İlçesi’nde ruhsal bozuklukları olan hastalara müzik ve su sesiyle terapi uygulanan Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi açıldı.

Su ve müzik sesiyle terapi

Kocaeli'nin Derince İlçesi’nde ruhsal bozuklukları olan hastalara müzik ve su sesiyle terapi uygulanan Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi açıldı.

Derince İlçesi Dumlupınar Semti’nde bulunan Kusachi Kültür Merkezi yeniden düzenlenerek, Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’ne dönüştürüldü. Burada ruhsal bozuklukları olan vatandaşlar önce psiko eğitim programına alınıyor. Bu program içersinde de mermerden yapılmış fiskiyeden çıkan su sesi ile semazen ve ilahiler eşliğinde tedavi terapi uygulanıyor. Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’nin açılışına Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr. Nermin Ersoy ile Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hakkı Türabi ile terapi gören hastalar ile yakınları katıldı.

KORKULARINIZI YENİN

’OSMANLI’DA UYGULANIYORDU’

Müzikle tedavi yönteminin 18’inci yüzyıla kadar uygulandığını söyleyen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hakkı Türabi şu bilgileri verdi: "Klasik bir şekilde uygulanan müzikli terapi yöntemini modern sistemle birleştirip, ruhsal bozuklukları olan hastalara dinletiyoruz. Günde 2 seans terapi uygulanan hastalarda nabız atış sayılarının düştüğünü ve rahatladıklarını tespit ettik. Bu bizim icat ettiğimiz bir şey değil. Zaten Osmanlı İslam dünyasının uyguladığı müzikli terapi yöntemini daha da geliştirip fayda sağlamaya çalışıyoruz." Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar da, terapi görenlerin yakınlarının desteğiyle de Türkiye’ye model olacak bir proje olduğunu kaydederek şöyle dedi:"Daha önce bu merkezimizde engelli ailelerine yönelik bir çalışma başlatmıştık. Ardından da ruhsal sağlığı bozuk hastaların yakınlarına yardımcı olmayı gönüllülük esası çerçevesinde düşündük. Hasta yakınlarının da desteği ile Türkiye’ye model olacak bu projenin başarılı olmasını diliyorum." Açılışın ardından protokol üyelerine ’Şifali Nağmeler’ adlı müzik CD’leri hediye edilerek, hicaz makamında müzik dinletisi sunuldu. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Randevu Al