Stressiz Bir Yaşam İçin...

Stressiz Bir Yaşam İçin...

Bebeği artık büyümüştü. İşe yeniden başlamayı düşünüyordu. Doktorun “Hamilesiniz" sözleri planlarını altüst etti. Ne yapacağını bilemiyordu. Bebeğini doğurmak ya da aldırmak... Bir karara varana kadar stres dolu, uykusuz geceler geçirdi. Sonunda ikinci çocuğa bakabilecek yeterli parasal olanakları olmadığına eşiyle birlikte karar verdiler.

Stressiz Bir Yaşam İçin...“Öylesine vicdan azabı çektim ki... Kürtaj masasından kalkıp gitmek istedim
Ama mantığım daha ağır bastı. Keşke, onu doğurabilecek gücüm olsaydı" derken sesi titriyordu. Uzun kirpikli kahverengi gözlüklerinde saklı olan yağmur bulutu, birkaç damla yaş olarak süzülüverdi sıkıntıdan al al olmuş yanaklarından aşağıya.

Arkadaşım, yaklaşık beş ay önce yaşadığı bu zorlu günlerin izlerini hala üzerinden atamadı. Yapılan araştırmalara göre, kadınlarda stres yaratan sebeplerin başında kürtaj geliyor. Aslında bizleri strese sokan o kadar çok neden var ki...Yakın aile bireylerinin ciddi rahatsızlığı ya da ölümü, boşanma, ihanet, kanser gibi ağır bir hastalık ya da kaza geçirmek, emeklilik, çocukların eğitim ya da evlilik gibi nedenlerle evden ayrılması, borç yükü altına girme, ikamet değişikliği stres yaratan olaylar arasında başı çekiyor. Bir diğer stres nedeni de işten çıkartılmak, istifa etmek ya da yeni bir işe başlamak.

Kısacası stressiz bir günümüz yok! Yaşamın giderek ağırlaşan koşulları stresi de beraberinde getiriyor. Şu bir gerçek ki, stres sadece bizi mutsuz etmiyor, aynı zamanda sağlığımızı da bozuyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın yazdığı “Stresi mutluluğa dönüştürmek" isimli kitabı okuduğumda, stresi yaşamımızdan uzak tutmamızın gerekliliğini bir kez daha anladım.

Prof. Dr. Tarhan'a göre, stresle sağlımız arasında bakın nasıl bir ilişki var:

Stres, bağışıklık sistemimizi baskılıyor. Altı hafta önce eşlerini kaybetmiş 26 kadın arasında yapılan incelemede, stresle diyabet, kroner kalp hastalığı, kolit, romatizma, alerji ve şizofreni arasında paralellik bulundu.

Stres, yaraların iyileşmesini de zorlaştırıyor. Özellikle ameliyatlardan sonra yaşanan stresin olumsuz etkisi var.

Stres, AIDS'le aynı etkiyi yaparak bağışıklık sistemini çökertiyor.

Stresli ve hiperaktif insanlarda, kalp hastalıklarına sakin insanlara kıyasla üç kat, kalp krizinden ölümlere ise beş kat daha fazla rastlanıyor.

Stres, beyin damarlarını etkileyerek inmeye ve beyin kanamasına neden olabiliyor.

Ben de ne zaman strese girsem, önce ense bölgemdeki kaslar geriliyor, sonra dayanılmaz bir baş ağrısı başlıyor. Stressiz bir yaşam için Prof. Dr. Tarhan, yogadan, meditasyona, müzikten solunum egzersizlerine, yürüyüşe kadar pek çok yöntemi öneriyor.

Haftaya dinlenmiş olarak başlamak için bugün stresten uzak kalmaya karar verdim. Ütü, alışveriş, yemek gibi sorumlukları boşverdim. Meditasyon müzikleri dinleyip, kitap okuyacağım. Peki, siz stresten uzak durmak için ne yapacaksınız?

  Esra Kazancıbaşı

KAYNAK : Tercüman Gazetesi 08 Mart 2004

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Aşırı yüksek sıcaklıklar, stres ve kaygıya yol açıyor. Aşırı sıcaklar da zorlayıcı koşullardan bir tanesidir ve insanı fiziksel olarak zorladığı kada
  • İşinizle ilgili 4 stres tipi ve üstesinden gelmenin yolları…
  • İş stresi yaşıyorum. Düzenli olarak psikiyatriste gidiyorum stresli bir işim var o stresi aşmak için. Bana günde yarım ilaç veriyor her gün düzenli ku
  • Gülmenin herkese yakıştığı bilinir, peki hakkında pek de bilinmeyen gerçekler nedir?
  • Uzmanlar performans kaygısının günlük hayatta da yaşandığına dikkat çekerek, eğer ilk oturum sınavı beklendiği gibi geçmediyse gelecekteki sınavlara o
  • Randevu Al