Stresi doğru kullan seni yukarı taşısın!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Stres rüzgâr gibidir doğru pozisyonda kişiyi yukarı taşır.

Stresi doğru kullan seni yukarı taşısın!

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin bu yıl 17’incisini Antalya’da gerçekleştirdiği ‘Geleneksel Antalya Eğitim Sempozyumu’ na Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da konuşmacı olarak katıldı. Eğitimcilere "Eğitimde Stres Yönetimi" başlığında sunum yapan Tarhan, stresi rüzgâra benzetti. “Nasıl ki bir uçurtmayı rüzgâra karşı aldığı pozisyon uçuruyorsa kişi eğer stres karşısında doğru pozisyon alabilirse o kişi yukarılara kadar çıkabilir” dedi.

VİZYON EKSİKLİĞİ STRES OLUŞUMUNU TETİKLİYOR…

Stres kaynaklarından söz eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, iş yükünün fazlalığı, zamanın sınırlılığı, fiziksel mekânın sağlıklı olmaması, özgürlük – sorumluluk dengesi, rol belirsizliği ve çatışmalar gibi sebeplere bağlı olarak stresin oluşabileceğini ve vizyon eksikliği, adaletsiz performans değerlendirmeleri, misyonda belirsizlik gibi durumların da stres oluşumunu tetikleyen durumlar olduğunu ifade etti.

Bireyin kendisindeki stres belirtilerini çözebilmek için saldırganlık veya kayıtsızlık durumuna, gerilim hallerinin ve sinirliliğinin sıklığına, neşesinin azalmasına, dinlenmeyle geçmeyen yorgunluğuna, unutkanlığının artmasına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Tarhan, stresin bedensel etkileri olarak konuşma güçlükleri, mide bulantısı, kusma, uykuda diş gıcırdatma gibi belirtileri de olduğunu açıkladı.

STRES YÖNETİLMESİ GEREKEN BİR DURUM

Grup içerisindeki streslerin ise grup içi tartışmaların, şikâyetlerin artması, çalışma ahenginin bozulması, üretkenliğin azalması gibi etkiler sonucunda anlaşılabileceğini söyleyen Tarhan, “Stres hayatımızda sıfırlanması gereken değil, yönetilmesi gereken bir durumdur. Uçurtmayı uçuran rüzgâr değil, rüzgâra karşı aldığımız pozisyondur. Stres de rüzgâr gibidir. Doğru davrandığımızda bizi yukarıya taşıyabilir” dedi.

MÜZİK DİNLEMEK VE DUA ETMEK STRESİ AZALTIYOR…

Kişinin stresini yönetmek için solunum egzersizleri, gevşeme teknikleri, biofeedback, self hipnoz, meditasyon gibi yöntemlere başvurmasının olumlu sonuçlar doğurabileceğini belirten Tarhan, stresi azaltmaya yardımcı olarak ise spor yapmak, müzik dinlemek, dua etmek ve içini dökmek, stres danışmak gibi faaliyetler yapılabileceğini dile getirdi.

MUTLU İNSANLAR DAHA UZUN YAŞIYOR…

Stres durumunun iyi ve doğru tahlil edilebilmesi için Tarhan, “Problem nedir? Problemi doğuran sebepler nedir? Muhtemel çözüm yolları nelerdir? En iyi çözüm yolu hangisidir?” sorularına cevap veren bireyin, stres vericinin zararını karşılaması ve en aza indirgemesi daha mümkün oluyor ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, stresi en aza indirgeyen ve mutlu olan insanların daha uzun yaşadığını vurguladı.

GÜLÜMSEMEYİ YÜZÜNÜZDEN EKSİK ETMEYİN…

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, daha az stres için öncelikle problemi kavranmak, dinlemeyi ve soru sormayı bilmek, esnek olmak ve önce kendini sorgulamak gerektiğini ve sakinlik ile gülümsemeyi yüzden eksik etmemenin önemi üzerinde durdu.

Son olarak “Bir sorunun çözümü varsa üzülmeye değmez, çözümü yoksa da üzülsen dahi sonuç değişmeyeceği için yine üzülmeye değmez” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bireylerin stresle baş edebilmek için sorun odaklı değil çözüm odaklı düşünmesi gerektiğini vurguladı.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Aşırı yüksek sıcaklıklar, stres ve kaygıya yol açıyor. Aşırı sıcaklar da zorlayıcı koşullardan bir tanesidir ve insanı fiziksel olarak zorladığı kada
  • İş stresi yaşıyorum. Düzenli olarak psikiyatriste gidiyorum stresli bir işim var o stresi aşmak için. Bana günde yarım ilaç veriyor her gün düzenli ku
  • Randevu Al