STRESE NİYET KELLİĞE KISMET

Strese karşı bir maddeyi fareler üzerinde test edenler, tesadüfen bu maddenin kılları uzattığını gördü.

STRESE NİYET KELLİĞE KISMET
  Strese karşı bir maddeyi fareler üzerinde  test edenler, tesadüfen bu maddenin kılları uzattığını gördü. AFP Bilim adamları kronik strese girmesi için farelerin genlerini değiştirdi.  Stres hormonu kortikotrobun fazla salgılanmasını sağlayan bilim adamları stresin  mide ve bağırsaklara etkisini araştırdıkları sırada, yaşlandıkça farelerin  sırtındaki kılların döküldüğünü ve “kelleştiğini” belirledi. California'daki Salk Enstitüsü'nden araştırmacılar, stres hormonunun  salgılanmasını durduran "astressin-B" adı verilen bir kimyasal madde geliştirdi  ve bu maddeyi “kel farelere” enjekte etti. Kel fareleri, kontrol grubundaki  sağlıklı farelerle aynı kafese koyan bilim adamları, 3 ay sonra kimyasal maddenin  mide ve bağırsaklara etkisini araştırmak için kafese baktıklarında, kılları  yeniden çıkan “kel fareleri” diğerlerinden ayırmakta zorlandı. Araştırma sonuçlarının insanların stres ve yaşlılık nedeniyle saç  kaybetmesini ya da saçın ağarmasını engellemek için yeni “tedavilerin”  uygulanmasının yolunu açabileceğini belirten bilim adamlarının çalışması Amerikan  “Plos” dergisinde yayımlandı.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al