Deprem Travma Psikolojisi

Strese karşı Sözel judo yapın

Eleştirileri almak kadar strese neden olan bir durumu olmadığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol, eleştirilere bağlı stresi yenmenin bir yolunun sözel judo olduğunu kaydediyor. Peki sözel judo ne demek?

Strese karşı Sözel judo yapın

Eleştirileri almak kadar strese neden olan bir durumu olmadığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol, eleştirilere bağlı stresi yenmenin bir yolunun sözel judo olduğunu kaydediyor. Peki sözel judo ne demek?

Hemen hepimiz yıkıcı bir eleştiri karşısında genelde aynı şeyi yaparız, savunmaya geçeriz. Aslında gerginliğin tırmandığı bu durumlarda kendimizi rahatlatmamız ruh sağlığımız açısından çok önemli. Peki bunu nasıl yapacağız. Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol sözel judo tekniğiyle bu durumun üstesinden gelinebileceğini belirtiyor. Gökmoğol; sözel judonun nasıl yapılacağını ise bakın nasıl anlattı:

STRESTEN KURTULUN

"Sözel judo çok keyifli bir şey. Eleştirileri almak kadar strese neden olan bir durum yok. Ve eleştiri aldığımızda hepimizin ilk davranışı tabi yıkıcı eleştiriden bahsediyorum savunma durumuna geçmektir. Halbuki eleştiri karşısındaki tutumunuzu değiştirerek ortamı yumuşatmak ve kendinizi rahatlatmak mümkün. Sözel judo da bu zaten. Şöyle ki; size biri eleştiri yönelttiğinde ilk yapmanızı beklediğimiz şey "Ya bunun söylediği şeyin içinde bir doğruluk payı var mı?" Burada karşımızdakini haklı görmek değil kendimizi rahatlatmak istiyoruz bunu da söyleyeyim. Bulduk. Ondan sonra şöyle yaklaşıyoruz: "Ya şu söylediğinde şu açıdan haklısın ama (şimdi ben dili bölümüne geçiyoruz) ben senin söylediğinden dolayı kendimi biraz üzgün hissediyorum. Böyle söylediğin zaman ben kendimi kırılmış, beceriksiz buluyorum" dediğinizde bir kere karşınızdaki inanılmaz bir şekilde savunmaya geçemiyor. Genelde sen şöyle yaptın dendiğinde ama sen de böyle yaptın söylemi olur. Sözle judo da bu mümkün değil. Çünkü beni haklı buldu. Sonra kendi duygusunu anlattı. E şimdi ben buna nasıl 'ama böyle…' diyeyim ki? O zaman karşınızdakinin bütün savunmalarını silahsızlandırıyorsunuz. Şimdi ne diyecek size? Savunamayacak da kendini." dedi. Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Dikkat! Bulaşıcı olan stres, yıkıcı etkilere yol açabiliyor.
  • Gurur zayıf adamın güçlü taklidi yapmasıdır. ERIC HOFFER:”
  • Korkuyu yenmek için normal yaşantımıza devam etmek gerekiyor. Yoksa Akut Stres Bozukluğu ortaya çıkabiliyor.
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Randevu Al