STRES ÇENEYE DE ZARAR VERİYOR

STRES ÇENEYE DE ZARAR VERİYOR
Paylaş:

A.A

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr.  Nurselen Toygar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birçok rahatsızlığın ana  nedeni olarak bilinen stresin çeneye ve dişlere de zarar verdiğini anlattı.

Prof. Dr. Toygar, stresli gün geçiren kişinin uyurken bilinçsizce  dişlerini sıktığını, bunun da hem dişlere hem de vücudunun diğer bölgelerine  zarar verdiğini ifade etti.

Birçok kişide stresin yöneldiği ilk yerin çiğneme kasları olduğunu, gün  içerisinde çenenin sıkılabildiğini ancak bu durumun gece uykuda daha sık  yaşandığını anlatan Toygar, şöyle konuştu:

“Derin uykuya dalma sırasında, duyuların iletildiği beyin bölgesine  stres ne kadar yoğun iletilirse çiğneme kaslarının o oranda sıkımı güçleşir ve  kişi farkında olmadan dişlerini gıcırdatmaya, sıkmaya başlar. Kişi ancak  uyandığında çenesindeki ağrıdan bunu fark edebilir. Diş sıkma, çocukluk çağında  başlar, erişkinlikte artar. Yaşanan stres nedeniyle de devam eder.

Yapılan araştırmalar bir kişinin diş sıkma gücünün 5 tona kadar  ulaşabildiğini gösteriyor. Çene kasları çok güçlüdür. Diğer kaslara göre  yorulmaz. Bu kasın histolojik yapısı farklıdır. Kasılma gücü fazladır. Bu kadar  güçlü ısırma kuvveti dişlerde aşınmalara, çene kemiğinde kırılmalara, travmalara  neden olur. Çiğneme ekleminde de deformasyon oluşur.”

“DİŞ SIKMA, BAŞ, BOYUN, BEL AĞRISININ DA SEBEBİ”

Stres sonucunda derin uykuda yaşanan çene sıkmanın, hastanın sosyal  yaşamını bozduğunu, rahat kaliteli uykuyu engellediğini, yaşam enerjisini  düşürdüğünü dile getiren Prof. Dr. Toygar, bu rahatsızlığın özellikle “hassas,  endişeli, içine kapanık ve duygularını dışa vuramayan kişilerde” görüldüğünü  kaydetti.

Prof. Dr. Toygar, şöyle devam etti:

“Strese bağlı olarak uyurken bilinçsiz yapılan diş sıkmaları baş, boyun,  bel ağrılarına neden oluyor. Baş ağrıları migrenle karıştırılmamalı. Çoğu kişi  migrenden kaynaklı sanır baş ağrısını ama stres nedenli çene sıkması da bunun  nedenlerinden biridir.

Bu kişilerin çene hareketlerinde kısıtlılık olur. Rahat çiğneyemez. Şakak  bölgesinde, omuz ve sırtlarda ağrı yapar. Kulak çınlaması, yüzde asimetri, denge  bozukluğu, depresyon, bulanık görme, gözde seğirme olarak kendisini gösterir.”

Diş sıkmanın önüne geçebilmenin en etkin yolunun “stresten uzak durmak”  olduğunun altını çizen Toygar, günde iki kez 20 şer dakika çene eklemine, triger  denilen tetik noktasına sıcak havluyla masaj yapılabileceğini, gülerken, esnerken  ağız açıklığının kontrol edilmesi gerektiğini dile getirerek, “Şeker ve kafein  tüketiminden uzak durulmalı. Yumuşak gıdalarla beslenmeli ve bunlar ufak parçalı  olmalı” dedi.