Spor yaralanmalarına ilk müdahaleyi kendiniz yapın!

Spor yaralanmalarında ilk müdahaleyi yaranın şiddetine ve cinsine göre kendiniz de yapabilirsiniz. İşte ilk müdahale tüyoları...

Spor yaralanmalarına ilk müdahaleyi kendiniz yapın!

Profesyonel sporcular için sakatlanma ve yaralanmalar oldukça önemli. Ani kas hareketleri veya yanlış yapılan egzersizler sonucunda oluşan yaralanmaların yanında elverişsiz zemin ve kötü hava koşulları nedeniyle oluşan çevresel faktörler de yaralanmalarda önemli rol sahibi. Spor yaralanmalarında ilk müdahaleyi yaranın şiddetine ve cinsine göre kendiniz de yapabilirsiniz.

SPOR YARALANMALARINDA İLK MÜDAHALE TAVSİYELERİ

Temas sporu yapanlarda meydana gelen kas-tendon yaralanmalarında en sık görülenler adele ezilmesi, lif yırtılmaları olarak bilinir. Bağ dokusunda yer alan yaralanmalarda ise eklem burkulmaları, diz iç yan veya dış yan bağların yaralanması yanında kırık çıkıklar da spor sakatlıklarında önemli yer tutuyor.

SPOR YARALANMALARINA İLK MÜDAHALEYİ KENDİNİZ YAPIN

Spor yaparken herhangi bir sakatlanma veya yaralanma ile karşı karşıya kaldığınızda kendinizi istirahat pozisyonuna alarak sakatlanan yerde ödem gelişmemesi için buz tedavisi uygulayın. İlk yardım müdahalesi olarak kesinlikle herhangi bir ilaç almayın. Çünkü yanlış ilaç uygulaması tehlikeli birtakım durumları ortaya çıkarabilir. Birkaç buzu herhangi bir bez veya torbaya koyarak cilde uygulamalı, direkt cilt ile temas ettirmekten kaçınmalısınız. En az 10-15 dakika süreyle uygulayacağınız buz tedavisini 3 saat ara ile günde 5 veya 6 kez uygulayabilirsiniz. Yaralanan bölge bandaj ile sarılmalı ve alt bacak yaralanmalarında bacak kalp seviyesine kaldırılmalı ve bu pozisyon korunmalıdır.

Sakatlıklarda soğutucu spreyler kullanmak da bölgenin rahatlamasını sağlar. Sakatlanan yerde ağrı, hareket kısıtlığı, sıyrıklar ve şişlik gibi bulgular görülmesi normaldir. İlk müdahaleyi kendiniz yaptıktan sonra derhal bir uzmana görünmeniz istenmeyen sonuçları önleme konusunda önemlidir.

Sakatlıkların tanısı için bilgisayarlı tomografi, grafik veya ultrason gibi tanı cihazları kullanılarak sakatlıklar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak mümkün. Sakatlık semptomlarını azaltmak için ağrı kesici ve ödem gidericileri doktor reçetesi ile tüketebilirsiniz. Akut sakatlık ve yaralanma durumu sona erdikten sonra bölgenin hareket kabiliyetini yeniden kazanması için çeşitli egzersiz yöntemleriyle fizik tedavi uygulaması kasların tekrar eski formuna kavuşmasına yardım eder.

Eklem içi yaralanmalarda ise cerrahi yöntemler uygulanarak sakatlıkların tedavisi sağlanabilir. Tendon yaralanmaları da cerrahi müdahale ile düzeltilir ve ameliyat sonrasında düzenli istirahat gerektirir.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al