Sosyal fobi karakteriniz değil

Sosyal fobi, topluluk karşısında korku ve kaygı duymak şeklinde tanımlanabilir.

Sosyal fobi karakteriniz değil

Sosyal fobi, topluluk karşısında korku ve kaygı duymak şeklinde tanımlanabilir. Kimi zaman yakın ilişkide olunan kişilere karşı ya da tam tersine daha önce hiç tanışılmayan yabancı kişilere karşı duyulan korku halı olarak da açıklanabilir.

Çoğunlukla topluluk karşısında konuşamama şeklinde görülen sosyal fobide; ‘rezil olacağım’ endişesi ve ‘ya benimle alay edilirse’ düşüncesi baskındır. Bu durum kişinin öylesine kendini sıkmasına sebep olur ki; ‘küçük düşeceğim, titreyeceğim sesim titreyecek, her şeyi unutacağım’ gibi kaygılarla durmadan yorum yaptığı için dikkatini yapacağı konuşmaya veremez. Kısa cümleler ile seri bir şekilde konuşmayı bitirir. Son derece donanımlı ve hazır olmasına karşın içsel olarak yaptığı bu yorumların etkisiyle kendi kendisinin engelleyicisi olur ve gerçek bilgisini gösteremez. Bazen de topluluk içinde söz alması gerektiğinde, kendinden emin olsa dahi yanındaki arkadaşına cevabı söyler fakat kendisi konuşamaz.

Sosyal fobik kişilerin özellikleri

Gerçekte birçok kişide sosyal fobik özellikler bulunur. Kimisi sadece beden tepkileriyle endişelerini dile getirdiğinden, o tepkiye sebep olacak şeyi yapmaktan kaçınabilir. Mesela bazılarında sadece el titre  mesi vardır, bardakta ya da fincandaki içecekler yerine şişe içindekileri tercih ederler. En çok görünen belirtilerden biri de yüz kızarması ve/veya terlemedir.

Kişiler yüz kızarmasını genellikle utanma ile birleştirirler ve çevredekiler kendisinin utanılacak bir şey yaptığını düşünecek diye sosyal çevre içinde bulunmaktan ya da konuşmaktan, göz teması kurmaktan kaçınırlar. Aslında tüm çekinmelerin ardında ince detayları düşünen, hayata kabaca bakmayan, mükemmeliyetçi kişiler bulunur. Ya hep ya hiç diyen, hata yapmayı asla istemeyen, hatalı görünmeye tahammül edemeyen, sabırsız kişilerdir. Hemen her şey olsun isterler. Bir sunum hazırlığında, ders anlatımı esnasında kendilerine bir süre verildiğinde giderek artan bir kaygı yaşarlar, aslında bekledikçe heyecanlarında da artış olur. Herhangi bir toplulukta bu kişiler kendilerini tanıtacaksa eğer sıra kendilerine gelene kadar kalpleri hızla çarpar, nefesleri kesilir ve ne söyleyeceklerini durmadan tekrar ederler. Oysa ki ilk kişi kendileri olsa bu kadar kafalarında kurmayacaklar ve söylemeleri gerekeni söyleyeceklerdir. Bu yüzden odaklanmayı öğrenmelidirler. Kendilerini engelleyen düşünceleridir. Düşünceye takılmak yerine söylenmesi gerekene odaklanmak her şeyi toparlayacak olandır.

Yanlış çözümlere başvurmamalı, mutlaka yardım alınmalı

Sosyal fobiden belki de en fazla muzdarip olanlar öğrencilerdir. Performans kaygısı yaşadıklarından zorlanırlar ve kendi kendilerine bunu kimseye söylemeden yenebilmek amacıyla alkol ya da rahatlatıcı olduğunu düşündükleri birtakım ilaçlar alırlar. Oysa ki sonrasında bunlar için de ayrıca bağımlılık tedavisi görmeleri gerektiğinden, var olan durumlarını çok daha ağır hale getirmiş olurlar. Bu nedenle yapılması gereken; mutlaka profesyonel bir yardım almaktır. Sosyal fobi mutlaka çözülür ancak beyin kimyasında değişim gerekiyorsa ilaç tedavisi doktor tarafından verilmelidir. Psikoterapiyi ise mutlaka bir psikolog yapmalıdır. Beden tepkileri öncelikle rahatsız ediyorsa, bu tepkilerin kontrolüne yönelik egzersizler yapılmalı ve dikkati odaklama ile kaygının da nedenleri olabilecek yanlış inanışlar terapide mutlaka gözden geçirilmelidir.

Açığa çıkan bedensel belirtiler

Yüz kızarması ve/ veya boyunda kızarma, terleme, El ve/ve ya baş titremesi ya da bacakta titreme, Konuşurken sesin titremesi ya da seste incelme, Baş dönmesi, bayılacak gibi hissetme, Kalp çarpıntısı, boğulacak gibi hissetme ile nefesini kontrol edememe, Mide ve bağırsakta sıkıntı, kusma hissi.

Eğer bunlar sizi korkutuyorsa dikkat!

- Önceden hazırlanmaksızın bir toplantıda söz almak,
- Seyirci önünde hareket etmek, konuşma yapmak,
- İçeride başkaları varken bir mekana girmek,
- Kendinden daha yetkili biriyle konuşmak,
- Satın alınan malı parayı geri almak üzere iade etmek,
- Çok iyi tanınmayan biriyle yüz yüze veya telefonda konuşmak,
- Çok iyi tanınmayan birine fikir ayrılığı veya hoşnutsuzluğu ifade etmek,
- Gözlendiği sırada çalışmak, yazı yazmak,
- Umumi yerlerde yemek yemek, bir şeyler içmek,
- Küçük bir grup faaliyetine katılmak, Satış elemanına ‘hayır’ demek.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Diş hekimi korkusu, yaşlanma korkusu, dokunmaktan hoşlanmama, kişinin ağzına fıstık ezmesi yapışma korkusu… İşte en ilginç fobiler..
  • Sosyal fobi nasıl geçer? Sosyal fobiye, bakış açınızla meydan okuyun!
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Tarhan, "Bir toplumda tedavi gerektirecek düzeyde yaklaşık yüzde 10 civarında fobik vardır. " dedi.
  • Sosyal fobi adı da verilen sosyal anksiyete bozukluğu, kişinin sosyal durumlara karşı aşırı ve akıl almaz derecede korku duyduğu bir tür rahatsızlık..
  • İngiliz kişisel gelişim yazarı Catherine Blythe, “The Art of Conversation” (Muhabbet Sanatı) isimli kitabında, sosyal fobilerden arınmanın yollarını a
  • Randevu Al