SOĞUK HAVA HALSİZLİK YAPIYOR

SOĞUK HAVA HALSİZLİK YAPIYOR

A.A

Sıcaklıkların düşmesi halsizlik, isteksizlik, baş ağrısı ve yorgunluk gibi belirtilerle grip de kendini göstermeye başlıyor.

 


Hava sıcaklıklarının  düşmesi hastalıkların oluşum sıklığını artırırken mevsim değişikliğine bağlı  olarak halsizlik, isteksizlik, baş ağrısı ve yorgunluk gibi belirtilerle grip,  soğuk algınlığı, bronşit gibi pek çok hastalık da kendini göstermeye başlıyor.

Hava sıcaklıklarındaki ani düşüşlerin insan sağlığını olumsuz yönde  etkilediğini belirten uzmanlar, soğuk havalarda gribal, viral ve bakteriyel  enfeksiyonların yanı sıra kalp damarlarında meydana gelen büzüşmenin de ölümle  sonuçlanabilecek kalp hastalıklarına yol açtığı konusunda uyarıda bulunuyor.

Dicle Üniversitesi (D.Ü) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve  Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Vedat Göral, uzun bir süre hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin  üzerinde seyrettiğini belirterek, son günlerde meydana gelen hava  sıcaklıklarındaki ani düşüşlerin insanların biyolojik ritminde değişikliklere yol  açtığını söyledi.

Havaların soğumasının, gece gündüz sıcaklık farklarının oluşmasının  gribal, viral, bakteriyel enfeksiyonları artırdığına dikkati çeken Göral, bu  mevsim değişikliklerinin kalp damar hastalıklarını da beraberinde getirdiğini  belirtti.

Göral, ani sıcaklık düşüşüne hazırlıksız yakalanmanın ve tedbir almamanın  ölümle sonuçlanabilecek ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verdiğini ifade ederek,  “Soğuk havalar, zatürre, bronşit ve boğaz enfeksiyonlarına neden olarak  yaşlılarda ve kimsesizlerde ölümlere yol açabiliyor.

Çocuklar, yaşlılar ve  hamilelerin bağışıklık sistemi düşük olduğundan bademcik ve boğaz iltihabı gibi  üst solunum yolu enfeksiyonları akciğer, böbrek enfeksiyonları gibi çeşitli  komplikasyonlara yol açabiliyor. Özellikle böbrek ve kalp iltihapları bu soğuk  havalarda meydana geliyor” dedi.
        
KALP HASTALIKLARINA DİKKAT
        
Prof. Dr. Göral, vücudun hassas bir biyolojik yapıya sahip olduğunu, ani  sıcaklık düşüşlerine hemen adapte olamadığını vurgulayarak, ısı değişimlerine  hassasiyet gösteren vücudun çeşitli enfeksiyonlara maruz kaldığını söyledi.

Soğuk havalarda oda sıcaklığının belli bir düzeyde kalmasına ve soğuktan  korunabilecek giysi giyilmesine dikkat edilmediği taktirde soğuk havanın koroner  kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına ve artmasına yol açtığını ifade eden Göral,  “Soğuk havalarda kalp damarlarında meydana gelen büzüşme çoğu zaman yaşlılarda  kalp ve damar hastalıklarına da yol açabiliyor.

Şeker hastaları ve böbrek  yetmezliği olan hastalar da, ritm bozukluğu ve kalp yetmezliği açısından,  sıcaklığın ani düşüşünden olumsuz etkilenmektedir. Dışarıya hazırlıksız  çıkıldığında ani ısı değişimleri kalp hastalıklarını tetikliyor. Soğuk havalarda  kalp krizi riski ve ölümler artıyor” diye konuştu.

Göral, soğuk havadan en çok etkilenenlerin, yalnız yaşayanlar,  kimsesizler ve sokakta kalan dezavantajlı gruplar olduğunu kaydederek, hava  sıcaklığının ani düşmesinin, soğuğu sevmeyen kişiler için, kişinin psikolojik  yapısında da olumsuzluk yarattığını, iş uyumsuzluğu, isteksizlik ve bazen de  depresyonlara yol açtığını belirtti.
        
“BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN”
        
Göral, güçlü bir bağışıklık sisteminin, hastalıklara yakalanmayı  önlediğini, bu nedenle yaşlı, genç herkesin özellikle yediği besinlerle  bağışıklık sistemini güçlendirmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle dedi:

“Brokoli, kivi, enginar, yoğurt, domates, havuç gibi besinler hem  bağışıklık sistemini güçlendirir, hem de kendimizi sağlıklı ve dinç hissetmemizi  sağlar. Yaşlılar ve hamileler vücut dirençleri düşük olduğundan enfeksiyonlara  yatkın hale geliyorlar. Pekmez, limonlu çaylar, nane limon, rezene çay, bal ve C  vitamini içeren meyvelerin tüketilmesine ağırlık verilmesi gerekir.

Soğuk  algınlığı, grip, enfeksiyon, zayıf bağışıklık sistemi ve kanserden korunma gibi  durumlarda dünyanın en önemli şifalı bitkilerinden olan ekinezya çayının da  kullanımı son derece faydalıdır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da yoğun  çalışma temposunda bağışıklık sistemini güçlendirmek için içtiği ekinezya çayını  herkese öneriyorum.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al