SLE hastalarında güneş riski

Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) hastalarında güneş riski.

SLE hastalarında güneş riski
Paylaş:

Romatizmal hastalıklar içinde yer alan ve organlarda fonksiyon kaybı riski yaratan SLE hastalığında, güneşe maruz kalmak, deride hücre ölümünü artırarak, vücudun reaksiyon göstermesine ve hastalığın alevlenmesine yol açabiliyor.

Romatizmal hastalıklar, kas, kemik, eklem ve bağlarda ağrı ve hareket kısıtlılığına, şişlik ve şekil bozukluğuna neden oluyor.

Romatizmal hastalıklar içinde yer alan Sistemik Lupus Eritematozus'un (SLE), her yaşta ortaya çıkabileceğini belirten Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. İhsan Ertenli, hastalığın en sık 13-40 yaş aralığında görüldüğünü söyledi.

Ertenli, hastalığın cilt, eklem, böbrek, kalp zarı, akciğer zarı, sinir sistemi gibi birçok doku ve organ iltihabına yol açan, bağışıklık sisteminde fonksiyon kaybı riski yaratan bir hastalık olduğunu belirtti. Hastalığın kadınlarda erkeklere göre 10 kat fazla görüldüğünü, yaşlılık ve çocuklukta bu oranın düştüğünü kaydeden Ertenli, "Hastaların yüzde 90'ı doğurganlık yaşındaki kadınlardır" ifadelerini kullandı.

ORGANLARDA FONKSİYON BOZUKLUĞUNA NEDEN OLUYOR

Ertenli, her gün vücutta milyonlarca hücrenin öldüğünü ve bunların bağışıklık sistemine sunulmadan temizlendiğini anlatarak, SLE hastalarında, ölmüş hücrelerin temizlenmesinde bozukluk olduğunu vurguladı. Vücut, bunları temizleyemediğinde antikor üretildiğini dile getiren Ertenli, bu antikorların da çeşitli organların fonksiyonunun bozulmasına yol açtığını ifade etti.

Hastalığın oluşmasında genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğunu söyleyen Ertenli, aile öyküsü bulunan kişilerin risk altında olduğunu vurguladı.

GÜNEŞE MARUZ KALMAK HASTALIĞI TETİKLİYOR

Ertenli, SLE'nin şiddeti ve seyrinin, hastalığın görüldüğü organa göre değiştiğini ve genellikle yorgunluk, ateş ve kilo kaybı gibi yakınmalarla kendini gösterdiğini söyledi.

A.ABu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: