Şizofreni hastası annesinin görüntülerinden belgesel çekti

Şizofreni hastalarının gözünden dünyaya bakmak. Birçoğumuzun yabancıladığı, korktuğu, toplumdan izole etmeye çalıştığı bir hastalığa sahip onlar.

Şizofreni hastası annesinin görüntülerinden belgesel çekti

Hastalığın en önemli nedeni genetik yatkınlık, kesin bir tedavisi yok ancak hastalar uzun yıllar ciddi ataklar geçirmeden yaşayabiliyorlar.

Şizofreni hastalarının en büyük sorunu ise stigmatizasyon yani damgalama. Uzmanların en çok çağrı yaptığı konu da bu. Çünkü toplumdan dışlanan hastaların hayatı çok daha fazla zorlaşıyor.

"SEN DE BU DÜNYADASIN"

ABD'de yaşayan Emily Robinson ismindeki genç kadın ise geçtiğimiz Nisan ayında çok güzel bir projeye imza attı. Kendisi 20'li yaşlarındayken şizofreni teşhisi koyulan annesi Cindy için "Sen de bu dünyadasın" isimli bir belgesel ile annesinin fotoğraflarını, videolarını ve deneyimlerini paylaştı.

Emily, bu şekilde diğer insanların şizofreni hastaları ile empati yapabilmesini sağlamayı amaçlıyordu.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Şizofreni nedir? Şizofreni, alevlenme ve yatışma dönemleriyle kendini gösteren kronik bir psikiyatrik hastalıktır.
  • İşte şizofrenik bozukluklarda ayırıcı tanı ve şizofrenik bozukluklarla ilgili bilgiler...
  • Paranoid Şizofreni Nedir, Belirtileri Nelerdir? Paranoid Bozukluklar Paranoya (hezeyan, sanrı, delüzyon) nedir?
  • Panik havası paranoid düşüncelerini artırabilir. Virüs stresiyle onlar da başa çıkmakta zorlanıyor! Önlemler gerçekçi ancak sakince anlatılmalı…
  • Şizofreniye ilişkin merak edilen tüm soruları NPİSTANBUL Beyin Hastanesi hazırladığı "Şizofreni Psikoeğitim" kitapçığıyla cevap veriyor.
  • Şizofreni, zor bir hastalıktır. Hastalık; paranoya, dağınık düşünce ve sanrılar da dahil olmak üzere çeşitli bilişsel ve duygusal sorunlara neden olu
  • Randevu Al