Deprem Travma Psikolojisi

ŞİZOFREN KADIN BEYNİ MASKÜLEN, ERKEK BEYNİ FEMİNEN

ŞİZOFREN KADIN BEYNİ MASKÜLEN, ERKEK BEYNİ FEMİNEN

NP Grup

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, University of Montreal'in yaptığı araştırma sonuçlarına göre şizofrenide kadınlarla erkeklerin beyinleri arasında ortaya çıkan farkı bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

Yapılan araştırmada şizofrenide kadınlarla erkeklerin beyinleri arasında büyük farklılıklar ortaya çıktı. Araştırmada şizofrenlerin beyinlerinde bu farklılıkların ters yüz olduğu görülüyor. Genel popülasyonla karşılaştırıldığında, şizofren kadın hastaların beyinleri maskülen, erkeklerinki ise feminen özellikler gösteriyor.

Araştırmada deneklere biri hüzün, diğeri öfke içeren iki filmden bölümler gösterildi, bu arada fMRG çekimleri yapıldı. Hüzünlü film erkek hastalarda belli bir beyin bölümünü aktive ederken, kadınlarda her hangi bir tepkiye yol açmadı. Oysa öfkeli bölümlerin erkeklerde daha girift ve yoğun reaksiyonlara sebep olduğu saptandı. Kadın Psikolojisi ve Duyguların Dili kitaplarının yazarı Prof. Tarhan, kadınların genelde duygusal yönden erkeklerden daha ekspresif olduğu düşünüldüğünde çıkan sonuçların ne anlama geldiğini İyi Bak Kendine programına yorumlayacak.

Programın diğer bölümünde aklını kaybetme korkusu ele alınacak. Korkuların temelinde yatan psikoloji nedir? Herkes korkar mı? Kişiyi korkuya yönelten temel dinamikler nelerdir? Aklını kaybetme korkusu ile birlikte seyreden psikiyatrik hastalıklar nelerdir? Bu korkunun paylaşılması mümkün müdür? Aklını kaybetme korkusu yaşayan kişilerin sosyal hayatları nasıldır? Başkalarına karşı suçlayıcı mıdır? Öfkeli davranışlar gösterirler mi gibi konuları etraflıca ele alacak İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nde Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel ve Uzman Psikolog Yıldız Burkovik olacaklar.

Aklını kaybetme korkusu yaşayan kişilerin bu korkuları ve eşlik eden psikiyatrik hastalıkların tedavinin de neler yapıldığı, terapide ne gibi yöntemlerin uygulandığı gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al