Şizofren hastalığı hangi yaşlarda belirti verir

Sunuculuğunu Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik'in yaptığı programın bu akşamki konuğu NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan olacaklar.

 

-Şizofren hastalığı nedir, hangi yaşlarda belirti verir, aile fark eder mi, ne yapılmalı, nasıl yaklaşılmalı, tehlikeli olduğu doğru mu, hangi işleri yapabilirler, evlenebilirler mi, risk faktörleri nelerdir, genetik geçiş var mı?

- Depresyon nedir herkeste görülür mü, tedavisi nasıldır, dirençli depresyon tedavisinde yeni gelişmeler var mı? Gizli depresyon ile diğerlerinin arasındaki fark nedir?  Her hüzün ve keder hali depresyonda mıdır? Depresyon erkek ve kadınlarda ne gibi farklılık gösterir? Depresyonun tekrar etmesi halinde neler yapılmalıdır?

- Madde bağımlılığı ne zaman başlar? Madde bağımlılığı ne gibi felaketlere neden olur? Yeti yitimi yaşanır mı? Madde bağımlısı kendine ve çevresine zarar verir mi? Madde bağımlılığına giden aşamalar nelerdir? Madde bağımlılık yaşı düştü mü? Bunun nedenleri nelerdir? Madde bağımlılığına iten sebepler herkeste farklı mıdır? Ailenin desteğinin tedavide değeri nedir? Madde bağımlılığında yatarak tedavi nasıl bir seçenektir?

- Panik atak nedir? Panik bozukluk nedir? Panik krizler nedir? Aralarında farklılıklar var mıdır? Panik atak yaşayan kişi neler hisseder? Panik belirli zamanlarda artış ve azalma gösterir mi? Hangi meslek gruplarında daha fazla görülür? Panik atak hastalığının alt grupları var mıdır? Kimlerde daha fazla görülür? Panik atak sırasında baş etmek için nelere dikkat etmek gerekir? Atak her zaman gelebilir mi? Panik tedavisinde psikiyatri uzmanının yanı sıra psikoterapi neler katar?

- Okul başarısızlığı durumunda çocuklar ne gibi psikiyatrik sorunlar yaşarlar? Başarı sorunları nasıl telafi edilir? Aile içinde çatışmalar bunun nedeni midir?

- Şiddet neden artıyor? Ailede, işyerine okulda şiddet toplumsal şiddet sonucunu doğurur mu? Ailede şiddet hangi psikiyatrik hastalıklara neden olur?


- Bipolar bozukluk nedir? Bipolar bozukluk kimlerde görülür? Bipolar kişiler ne gibi davranışlarda bulunurlar? Bipolar bozukluk kimlerde görülür? Özellikleri nelerdir?

- Psikolojik travmalar nelerdir? Travmaların tedavisi nasıldır? Küçük yaşta yaşanan travmalar nasıl çözülür? Çözülmeyen travmaların bedelleri nelerdir?

- Dürtü kontrol bozukluğu ne demektir? Kimler de görülür? Dürtü kontrol bozukluğu yaşayanlar ne gibi hatalar yaparlar? Dürtü kontrol bozukluğuna eşlik eden başka sorunlar var mıdır?

- Yeme bozuklukları nelerdir? En çok hangi türü yaşanır? Yeme bozukluğu ergen yaşlarda mı başlar? Yeme bozukluğu beden algısında ne gibi bozulmalara neden olur? Tedavisi nasılsır?

- Obsesyon hastalığı nedir? Takıntıların hangi türleri daha çok yaşanır? Takıntılı olanlar hayatlarını nasıl zorlaştırırlar? Obsesyonu olan kişiler hangi konularda başarılı olurlar? Obsesyonu olan kişiler başka hastalıklara da girerler mi? Takıntıların tedavisi nasıldır?

- Yaygın anksiyete bozukluğu ne demektir? Kaygısı yüksek kişilerin hayat kalitesi bozulur mu? Kaygının artışı kişiye ne gibi bedeller ödetir? Kagının türleri nelerdir?Kaygı tedavi edilir mi?

- Post tarvmatik stres bozukluğu nedir?

- Uyum problemleri nasıl giderilir?

- Evlilikte iletişim sorunları ne gibi çatışmalara sebep olur?

- Cinsel işlev bozuklukları ne kadar yaygın? Cinsel sorunlar aile birliğine ne gibi olumsuz etkilerde bulunur? Tedavi edilmezse neler olur?

- Vajinismus nedir tedavisi nasıldır?

- İnternet bağımlığı ve internet suçları konusunda yeni gelişmeler var mı?

- Sosyal fobi nedir? Sosyal fobili kişi nelerden kaçınır? Hangi yaşta başlar? Karşı cinsle iletişimi nasıldır? gibi pek çok psikiyatrik sorun ele alaınacak ve gelen tüm sorulara cevap verilevektir.
 
Yapımcılığını Ersin Turan, Koordinatörlüğünü Uğur İlyas Canbolat'ın yaptığı Psikoyorum bu gece saat 00.15 de canlı olarak ekrana gelecek.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al