Şizofren Hastalığı belirtileri nelerdir?

Şizofren Hastalığı belirtileri nelerdir? Şizofreni teşhisi nasıl konur? Şizofren hastalığı, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen değişik belirtilerle kendini gösteren ruhsal bir bozukluk olarak tanımlanır.

Şizofren Hastalığı belirtileri nelerdir?

Şizofren hastalığı bireyin gerçekle olan bağlantısını zamanla koparıp düşünce ve davranışlarda bozulmalar meydana getiren bir ruhsal hastalıktır. Şizofren hastalığı yaşam boyunca devam eden bir ruhsal bozukluktur ve doğru tedavi ile belirtilerin azaltılması ve kontrol altına alınması mümkün olabilmektedir.

Şizofren Hastalığı Neden Oluşur?

Şizofren Hastalığı Tipleri

•             Katatonik tip şizofren hastalığı
•             Paranoid tip şizofren hastalığı
•             Desorganize (dağılmış tip) şizofren hastalığı
•             Tortu tip şizofren hastalığı
•             Farklılaşmış tip şizofren hastalığı

Şeklinde açıklanabilir.

Katatonik şizofren hastalığı; bireyin bazı durumlar sırasında uzun süre kıpırdamadan kalması olarak tanımlanabilir. Belirgin bir psikomotor bozukluktur.

Paranoid şizofren hastalığı; şizofren hastalıkları arasında görülen en yaygın şizofren hastalığı türüdür. Yanılsamalar ve işitsel halüsinasyonlardır.

Desorganize şizofren hastalığı; bu hastalığı olanlarda konuşmalar ve davranışlar dağılmış, birbiriyle bağlantısız ve saçmadır. Alakasız davranışlar gösterebilirler gülünecek duruma ağlamak gibi.

Tortu şizofren hastalığı; şizofren hastalığı belirtileri çok aza indirilmiş ya da kalmamış denilebilir. Fakat bazı durumlarda hafif belirtiler gösterilebildiği şizofren hastalığı tipi olarak tanımlanır.

Farklılaşmış şizofren hastalığı; şizofren hastalık tanısı konulur fakat diğer tiplerden herhangi birinin tanısı konulmadığı durumda farklılaşmış şizofren hastalığı tanısı konulur.

Şizofren Hastalığı Nedenleri

Şizofren hastalığının oluşmasına birçok şey neden olabilir. Bunlardan biride genetik yatkınlıktır. Aile bireylerinde olması sizin de olma riskinizi arttırır. Fakat her zaman ailede şizofren hastası varsa sizde de olacak diye bir kesinlikten söz edilemeyebilir. Beyin kimyası, beyin anomalisi ve çevresel etmenler şizofren hastalığının oluşum nedenleri arasında yer alabilir. Aşırı stres, travmalar, viral enfeksiyonlar, iletişimsizlik, asosyallik çevresel etmenlerden bazılarıdır.

Şizofren Hastalığı Kimlerde Görülür

Şizofren hastalığı herkeste görülebilir. Cinsiyet ayrımı yapmaz, 20’ li yaşlardan itibaren başlayabilir. Şizofren hastalığı görülmesinde genetik faktörler etkili olabilir. Kimi zaman çok küçük yaştaki çocuklarda da görülebilir fakat bu durumun olabilmesi çok ender bir rastlantıdır.

Şizofren hastalığı tedavisi

Şizofren hastalığı tedavisi ilaç tedavisi ve psikoterapi yöntemlerinin kullanımı şeklinde planlanan tedavilerdir. İlk olarak ilaç kullanımıyla tedaviye başlanır. Daha sonra psikoterapi yöntemiyle tedaviye devam edilir. Bu tedavi bir uzman tarafından planlanmalı ve uygulanmalıdır.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Şizofreni nedir? Şizofreni, alevlenme ve yatışma dönemleriyle kendini gösteren kronik bir psikiyatrik hastalıktır.
  • İşte şizofrenik bozukluklarda ayırıcı tanı ve şizofrenik bozukluklarla ilgili bilgiler...
  • Paranoid Şizofreni Nedir, Belirtileri Nelerdir? Paranoid Bozukluklar Paranoya (hezeyan, sanrı, delüzyon) nedir?
  • Panik havası paranoid düşüncelerini artırabilir. Virüs stresiyle onlar da başa çıkmakta zorlanıyor! Önlemler gerçekçi ancak sakince anlatılmalı…
  • Şizofreniye ilişkin merak edilen tüm soruları NPİSTANBUL Beyin Hastanesi hazırladığı "Şizofreni Psikoeğitim" kitapçığıyla cevap veriyor.
  • Şizofreni, zor bir hastalıktır. Hastalık; paranoya, dağınık düşünce ve sanrılar da dahil olmak üzere çeşitli bilişsel ve duygusal sorunlara neden olu
  • Randevu Al