Sınavlarla ilgili olumsuz konuşmalardan kaçın!

Sınavlarla ilgili olumsuz konuşmalardan kaçın! Üniversite ve diğer sınavlarda sınav öncesi moral çok önemli…

Sınavlarla ilgili olumsuz konuşmalardan kaçın!

Üniversite sınavlarına sayılı günler kaldı. Heyecanı giderek artan adayların, bu süreçte sakinliğini koruması büyük önem taşıyor. Sınavlardan önce yapılan doğru ders planlaması ve sosyal aktiviteler, adayların başarısında önemli rol oynuyor. Uzmanlar, psikolojik hassasiyetin yaşandığı bu dönemde, olumsuz konuşmalar ve düşüncelerden uzak durulması gerektiği konusunda uyarıyor.

Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Uzm. Psk. Dan. Ece Tözeniş son haftaya ilişkin adaylara önemli uyarılarda bulunuyor. Tözeniş’in tavsiyeleri şöyle:

DEĞİŞİKLİKLER KAYGIYI YÜKSELTİYOR

“Bir sınav dönemi daha yaklaşıyor. Bu yıl 30 Haziran 2018 Cumartesi günü TYT (Temel Yeterlilik Testi); 1 Temmuz Pazar günü AYT (Alan Yeterlilik Testi) uygulanacak. Sınav sisteminde yapılan değişikliklerden dolayı kaygı biraz daha yüksek. Son haftayı kaygı düzeyinizi düşürerek nasıl geçirebilirsiniz.

EYVAH! SON BİR HAFTAM KALDI…

Son bir haftanın çalışma planını çıkarın. Sınava az bir süre kaldığı için yeni konu öğrenmek yerine tamamladığınız konular üzerinden bol bol soru çözümü yapın.

SINAV SİSTEMİ DEĞİŞTİ ESKİ SORULAR BİR İŞE YARAR MI?

ÖSYM tarafından son 10 yılın soruları yayınlandı. Soru tarzlarını görmeniz açısından önceki yıllarda çıkan sorularını çözmek size çok fayda sağlar.

DENEMELERDE HALA İSTEDİĞİNİZ PUANI ALAMIYOR MUSUNUZ?

Bu dönemde yapmanız gereken tek şey bol bol deneme ve test çözmektir. Çözdüğünüz deneme veya test sonrasında mutlaka yanlışlarınızı kontrol etmelisiniz. Yanlış cevaplar bilgi eksikliğinden kaynaklanıyorsa konuyu tekrar edin, dikkat eksikliği varsa o konu ile ilgili daha fazla soru çözümü yapın. Böylece çözdüğünüz test veya denemeleri daha verimli hale getirmiş olursunuz.

KAPALI ORTAMLARDAN ÇIKIN!

Son bir hafta kala çok doğal olarak daha fazla sıkılmaya başladınız, böyle durumlarda kapalı ortamlardan çıkarak imkânınız varsa açık hava yürüyüşleri yapın, arkadaşlarınızla keyifli zaman geçirin. Bir süreliğine ders çalışmaya ara verirsek hiçbir şey kaybetmeyiz aksine daha iyi bir motivasyon ile tekrar çalışmaya başlarız.

SINAV GİRİŞ YERLERİNİZİ GÖRÜN!

Sınav giriş belgeleri ÖSYM tarafından yayınlandı. Sınava gireceğiniz yeri mutlaka öncesinde gidip görün.

SINAVLA İLGİLİ OLUMSUZ KONUŞMALARDAN UZAK DURUN!

- Sınavdan bir gün öncesini bol bol dinlenerek ve sevdiğiniz şeyleri yaparak geçirmeye çalışın.

- Sınavla ilgili olumsuz konuşmalardan ve olumsuz duygulardan kendinizi uzak tutmaya çalışın.

- Sınav sabahı kaygılanmamak için sınav belgelerinizi, ertesi gün giyeceğiniz rahat kıyafetlerinizi akşamdan hazırlayın.

- Sınav günü her zamanki gibi bir kahvaltı yapın.

- Sınav esnasında heyecanlandığınız ve kaygınızın yükseldiği anlarda birkaç saniyeliğine soruları bırakın ve derin nefesler alın, sonrasında daha iyi bir başlangıç yapacaksınız.

- Sizin tercihleriniz sizin hayatınızı şekillendirecektir ve sınav da hedefe ulaşmak için bir süreçtir.”

KARİYER TESTİ İLE MESLEĞİNİ BELİRLE

Sınavlardan sonra yeni bir maratonun, tercih döneminin başlayacağını hatırlatan Uzm. Psk. Dan. Ece Tözeniş bu süreçte de adayların yanında olacaklarını, Üsküdar Üniversitesinde 16 Temmuz’da başlayacak Tercih Tanıtım Günlerine tüm adayları beklediklerini sözlerine ekledi.

Tözeniş adaylara tercihte bulunmadan önce doğru meslek seçimi için mutlaka https://uskudar.edu.tr/tr/kariyer-testi adresinde bulunan kariyer testini de çözmeleri gerektiğini söyledi.

 Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gençler için hayatlarının önemli bir dönüm noktası olan YKS öncesinde ünive
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Sınav kaygısı yaşamak normaldir. Kaygının kontrol edilemez sınırda olması sorundur." dedi.
  • Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Korkusu Nedir? Sınav Korkusu ve Sınav Heyecanı Nasıl Geçer? Sınav heyecanı nasıl yenilir? Sınav Korkusu Nasıl Geçer? Sınavd
  • Uyku düzenine sınav öncesi süreçte önem verilmeli… Uzmanlar, planlı ve programlı olmakla birlikte uyku düzeninin sağlanmasının adaylarda kaygıyı azalt
  • Anne ve baba kaygısı, çocuğa bulaşıyor. Beyin dostu yaşa, sınav kaygın olmasın!
  • Sınav kaygısını azaltmak için neler yapmalı? Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ölçülü stres, dikkati ve öğrenme gücünü artırır” dedi.
  • Randevu Al